Monica Macovei: Raportul MCV confirmă că monitorizarea trebuie să continue până când reformele din justiţie şi anticorupţie sunt ireversibile

Publicat: 28 01. 2015, 20:18
Foto: stareapresei.ro

Monica Macovei este de părere că raportul MCV confirmă faptul că acest mecanism european trebuie să continue până când reformele din justiţie şi anticorupţie sunt ireversibile, atrăgând atenția că punct slab este reprezentant de faptul că Parlamentul „apără corupţii şi incompatibilii”.

„Raportul MCV de astăzi (miercuri – n.r.) confirmă că acest mecanism european trebuie să continue până când reformele din justiţie şi anticorupţie sunt ireversibile. Asta vor şi românii. Raportul Comisiei Europene din cadrul MCV, publicat astăzi, indică puncte slabe în funcţionarea justiţiei şi faptul că Parlamentul apără corupţii, incompatibilii şi alţi demnitari anchetaţi penal”, precizează Macovei, potrivit unui comunicat citat de Mediafax.

Europarlamentarul atrage atenția asupra cirticilor formulate în raport, respectiv faptul că Parlamentul nu a soluţionat rapid cererile procurorilor de ridicare a imunităţii politicienilor, a întârziat foarte mult încetarea mandatelor pentru parlamentarii incompatibili şi nu a aplicat deciziile Curţii Constituţionale. De asemenea, Monica Macovei subliniază și  faptuă că Avocatul Poporului „nu a acţionat în interesul oamenilor şi nu a contestat ordonanţe de urgenţă la Curtea Constituţională, deşi acestea erau evident neconstituţionale”.

Macovei remarcă că CE a dat „o bilă neagră” CSM atunci când a criticat practica judiciară neunitară din instanţele judecătoreşti din România.

„Comisia Europeană atrage atenţia Guvernului României că fenomenul corupţiei generalizate «impune o abordare mai sistematică». Cu alte cuvinte, corupţia generalizată trebuie combătută sistemic, pentru că aceasta creează o realitate paralelă şi strâmbă, ca în oglinzile în care imaginea, respectiv realitatea, este deformată”, mai spune europarlamentarul.

„Un politician responsabil nu poate avea decât obiectivul rezolvării acestor probleme grave şi al respectării promisiunilor pe care România le-a făcut în 2007 când a intrat în Uniunea Europeană. De aceea, ridicarea MCV nu poate fi un obiectiv politic în sine, cum a spus, de altfel, astăzi şi preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, anunţând că monitorizarea europeană va continua”, conchide Monica Macovei.