Statul la plajă, riscuri și beneficii. Medicul Lucian Russu: Soarele nu este mai puternic, dar protecția conferită de stratul de ozon este mai mică decât ceea ce aveam noi în copilărie (VIDEO)
A venit vara și e clar că așteptam momentele de relaxare la mare, dar nu trebuie să scăpăm din vedere nici pericolele care vin odată cu expunerea îndelungată la soare, pentru că statul la soare ne face să ne simțim pe bine și pe termen scurt ne face să arătăm bine, însă efectele cumulate ale expunerii la soare ne pun în fața unor riscuri uriașe pe care poate că nici nu le conștientizăm, a relatat Alex Vlădescu, sâmbătă, la Știrile B1 TV.
Ce spune medicul Lucian Russu despre riscurile și beneficiile statului la plajă
„Soarele nu este mai puternic, este la fel, dar protecția pe care atmosfera noastră, stratul de ozon ne-o conferă este mai mică, mai puțină decât ceea ce aveam noi în copilărie”, a declarat Lucian Russu, medic primar dermatologie oncologică.
Medicii dermatologi atrag atenția că trebuie să ținem cont de mai multe recomandări atunci când ne expunem razelor solare puternice.
„Cei care au diferite patologii, diferite boli de piele, și nu vin la dermatolog înainte de expunerea solară, înainte de a merge la mare și la soare, și nu urmează sfaturile pe care noi, specialiștii, le dăm cum să se comporte, ce să facă, e prima greșeală. A doua greșeală, la fel de importantă și vreau să subliniez acest lucru, este faptul că uneori ne protejăm excesiv și atunci factorii benefici pe care îi obținem mergând la mare și la soare, expunerea la razele ultraviolete, le anihilăm complet și ne duc la multe probleme medicale, cum ar fi reducerea sistemului imunitar”, a adăugat medicul Lucian Russu.
Alte recomandări
Specialiștii vin cu mai multe recomandări astfel încât expunerea la soare să nu reprezinte un pericol pentru sănătate.
„În momentul în care suntem expuși, avem o umbreluță, știm să stăm feriți de soare, știm să nu mergem la ore nepotrivite, știm să nu stăm în apă, de exemplu, excesiv, și dacă vedem o înroșire a tegumentului, să folosim și post protecție care există astăzi și care ne poate ajuta să prevenim arsura solară”, a mai declarat Lucian Russu, medic primar dermatologie oncologică.