Tribunalul Bihor a decis arestarea fostului director din Ministerul Economiei Gabriel Toader, reținut pentru luare de mită
Tribunalul Bihor a decis, miercuri, arestarea preventivă pentru 30 de zile a fostului director din Ministerul Economiei Gabriel Toader, reținut de DNA pentru luare de mită.
Alături de acesta au fost arestați și oamenii de afaceri Stelian Tulcan și Carla Postolache, potrivit Mediafax.
Decizia instanţei nu este definitivă şi poate fi atacată la Curtea de Apel Oradea. Marţi, procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie Oradea au dispus reţinerea pentru 24 de ore a lui Gabriel Răsvan Toader, pentru luare de mită, a lui Stelian Vlăduţ Tulcan, pentru dare de mită, şi a Argentinei Carla Postolache, pentru complicitate la luare de mită.
Potrivit ordonanţelor de reţinere, în baza unor înţelegeri anterioare, din perioada decembrie 2011 – mai 2012, Gabriel Răsvan Toader, prin intermediul Argentinei Postolache, ar fi pretins de la Stelian Tulcan, în cursul lunii mai 2012, contravaloarea unei cantităţi de 48 metri cubi de beton, în valoare totală de 14.461,36 lei. „Pentru acest «serviciu», în contextul autorizării unui antrepozit fiscal, suspectul Toader Gabriel Răsvan trebuia să avizeze lista cu semifabricatele şi produsele finite înscrise în nomenclatorul de fabricaţie şi să avizeze asimilarea, din punct de vedere al accizelor, a produselor energetice cu produse pentru care sunt stabilite accize în cazul societăţii comerciale reprezentate de suspectul Tulcan Stelian Vlăduţ, lucru care s-a şi întâmplat la data de 22.05.2012”, precizau procurorii.