Un cutremur s-a produs luni dimineaţa în judeţul Buzău. Ce magnitudine a avut
Un cutremur s-a produs luni dimineața în județul Buzău. Potrivit Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului, cutremurul a avut loc la ora 4.42 în județul Buzău, conform Observator.
Ce magnitudine a avut
Acesta a avut magnitudinea 4 și a avut loc la adâncimea de 125,3 km. Cutremurul s-a produs în apropierea oraşelor Focșani (51 km), Buzău (51 km), Sfântu Gheorghe (68 km), Brașov (74 km), Ploiești (81 km).
În luna iunie, în România s-au produs 11 cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2,2 şi 4, conform Știrile ProTv.
Cele mai mari cutremure din acest an, ambele de 4,4 pe Richter, au avut loc pe data de 13 februarie, în judeţul Buzău, respectiv pe 11 mai în judeţul Vrancea.
Anul trecut, cel mai important seism a avut magnitudinea 5,4 şi s-a produs în judeţul Buzău, în data de 16 septembrie.