Germania se redeschide pentru muncitorii sezonieri români. Restricțiile din sector vor fi relaxate din 16 iunie

Publicat: 10 06. 2020, 20:13

Guvernul federal condus de Angela Merkel a aprobat un concept pentru ca muncitorii sezonieri să se poată întoarce în Germania fără restricții, începând de săptămâna viitoare. Strategia a fost prezentată de Julia Klockner, ministrul german al agriculturii, potrivit Deutsche Welle.

Germania se redeschide pentru muncitorii sezonieri români. Restricții relaxate din 16 iunie

Relaxarea de restricții are loc săptămâna viitoare, astfel că, din 16 iunie, muncitorii sezonieri din țările membre UE și cele din spațiul Schengen se pot întoarce în Germania. Documentul elaborat de ministrul federal al agriculturii prevede obligativitatea muncii în echipe și le impune angajatorilor o serie de standarde sanitare și de igienă. „Se aplică principiul: lucrați împreună, trăiți împreună”, arată strategia. Conceptul stipulează și reguli de distanțare socială, recomandându-le autorităților germane să îi informeze pe lucrători cu privire la noul regulament, prin distribuirea de pliante în limba fiecăruia.

Anterior, administrația Merkel stabilise o limită de 80.000 de muncitori sezonieri pentru intrarea în Germania, dar prevederea expiră la jumătatea lunii iunie. În plus, numai 50% din locurile valabile ar fi fost ocupate, după cum notează datele oficiale, care scot în lumină că, până în 3 iunie, în țară veniseră 38.967 de lucrători sezonieri.

Ministrul Muncii a mers personal în Germania, pentru a verifica situația muncitorilor sezonieri români

Situația muncitorilor sezonieri români din Germania, care a intrat în atenția presei după cazul culegătorilor de sparanghel, a fost verificată personal de Violeta Alexandru, ministrul Muncii. La revenirea în țară, demnitara a subliniat că nu înțelege „isteriaPSD de a face scandal în legătură cu rezultatele deplasării mele. PSD nu știe decât să facă scandal, nu rezolvă nicio problemă, ci doar e furios când un ministru liberal reușește să facă ce ei nu au reușit de ani de zile să facă în acest minister.ÎnGermania, am avut discuții în ferme, unde am văzut condiții diferite de lucru. Nu pot să pun etichetă pe angajatorii germani că ar exploata români, pentru că nu e adevărat”.

„Am văzut condiții decente și unele care pot fi îmbunătățite. Am fost recunoscătoare ministrului german de resort, care a declarat că e jenat de condițiile din unele ferme și că va luat măsuri pentru remedierea lor. Între Guvernul României și cel al Germaniei e o atenție concentrată pe condițiile de muncă ale românilor.Nu a fost o vizită protocolară. Sunt primul ministru al Muncii care s-a deplasat în mijlocul existenței unor dificultăți în activitatea unor oameni, sunt primul ministru al Muncii care a mers pe teren și a vorbit direct cu oamenii. Nu puteam să generez decizii decât dacă colaboram cu oficialii germani. A fost o vizită de lucru, nu una politică. La 24 de ore au și venit primele decizii. De la 1 ianuarie 2021, în industria cărnii nu se va mai lucra prin subcontractori. Se vor vedea schimbări în condițiile de muncă din abatoare.Contractorii vor fi obligați, de la începutul anului viitor, să notifice autoritățile cu privire la condițiile de lucru și transport pentru acești muncitori. S-a instituit obligația marcării digitale a orelor de lucru, pentru evitarea neînțelegerilor. Sunt nemulțumiri ale românilor cu privire la timpul de lucru”, a declarat, printre altele, Violeta Alexandru.