Politicile lui Trump se întorc împotriva turismului american. Europenii ocolesc destinațiile din Statele Unite

Publicat: 01 04. 2025, 15:07
Sursa foto: Freepik

Turiștii europeni au început să ocolească destinațiile din Statele Unite, în contextul polticilor antimigrație promovate de administrația Trump. Restricțiile și sancțiunile menite să reducă nivelul migrației ilegale, îi fac pe mulți europeni să se gândească de  două ori înainte de a vizita America.

Grupul hotelier francez Accor SA a avertizat că rezervările în avans pentru vara lui 2025, din Europa pentru SUA, sunt în scădere cu 25%. Oficialii grupului pun această scădere pe seama măsurilor adoptate de Donald Trump, pentru combaterea migrației. Potrivit sursei citate de publicația Bloomberg, turiștii descurajați de ceea ce se petrece acum în SUA, caută alte destinații de călătorie.

Compania franceză a sesizat un declin în ceea ce privește rezervările în locațiile turistice de peste Atlantic. Potrivit directorului general Sébastien Bazin, tendințele de scădere a turismului s-au acelerat în ptimele 90 de zile ale anului, a precizat Bazin. În locul Statelor unite, europenii preferă să viziteze locuri din Canada, America de Sud şi Egipt.

„Cel mai probabil este vorba de o formă de anxietate, de teama de a merge într-un teritoriu necunoscut”, a spus Bazin.

Turiștii se tem că ar putea fi reținuți la graniță și expulzați ori, mai rău, închiși în centre de detenție. Chiar dacă cazurile de persoane reţinute la frontieră sunt foarte puține, subiectul a suscintat comentarii negative și temeri. Iar acest lucru începe să se reflecte în scăderea rezervărilor.

Călătoriile transatlantice sub presiune

Lucrurile nu stau mai bine nici în ceea ce privește călătoriile transatlantice. Altă dată printre cele mai profitabile, pentru companiile aeriene şi companiile din turism, devin din ce în ce mai puțin profitabile. Multe companii atrag atenţia că această legătură este pusă sub presiune, în condiţiile în care turiştii americani strâng cureaua şi evită Europa, iar europenii evită SUA din motive politice.

Compania Virgin Atlantic Airways Ltd a tras primul semnal de avertizare cu privire la reducerea numărului călătoriilor între SUA şi Marea Britanie. Anunțul a făcut ca cotațiile acțiunilor unor transportatori aerieni să scadă la bursă.

Luni, Air Canada a anunţat că rezervările pentru zboruri între oraşele din Canada şi cele din SUA sunt în scădere cu 10% pentru perioada aprilie-septembrie. Canadienii, la fel ca și europenii evită să mai călătorească în Statele Unite. Acest lucru se întâmplă din cauza războiului comercial declanșat de Donald Trump, dar și ca urmare a declarațiilor acestuia de anexare a țării vecine.

Renunţarea la călătorii face pare dintr-un boicot mai amplu al produselor americane, ca răspuns la taxele vamale impuse de Trump.