Ambasadorul Rusiei în România, convocat la MAE: „Acest act de anexare ilegală, prin folosirea forței, nu va fi niciodată recunoscut”

Publicat: 06 10. 2022, 11:59
Foto: captura video.

Valerii Kuzmin, ambasadorul Rusiei la București, a fost convocat luni, 3 octombrie, la sediul MAE. Inițiativa venind de la Bogdan Aurescu,  ca urmare a anexării ilegale a regiunilor ucrainene Lugansk, Donețk, Herson și Zaporojie de către Moscova, informează Digi24.

România condamnă acțiunile Kremlinului

Potrivit sursei citate, România și-a afirmat încă o dată „poziția de condamnare fermă a așa-numitor ‘acorduri’ de intrare în componența Federației Ruse a celor patru regiuni ucrainene aflate sub ocupația ilegală a trupelor ruse, urmare războiului de agresiune declanșat de Federația Rusă împotriva Ucrainei la 24 februarie 2022”.

„Convocarea ambasadorului Federației Ruse la sediul MAE a făcut parte dintr-un demers mai larg, coordonat, la nivelul Uniunii Europene, pentru transmiterea unui mesaj clar de condamnare a recentelor acțiuni de escaladare din partea Rusiei.

Cu acest prilej, secretarul de stat pentru afaceri strategice Iulian Fota a reiterat poziția României de condamnare fermă a așa-numitor ‘acorduri’ de intrare în componența Federației Ruse a celor patru regiuni ucrainene aflate sub ocupația ilegală a trupelor ruse, urmare războiului de agresiune declanșat de Federația Rusă împotriva Ucrainei la 24 februarie 2022.

Oficialul român a evidențiat caracterul profund ilegal și ilegitim al demersului Kremlinului de a încerca justificarea ocupației militare asupra teritoriilor aparținând unui stat suveran, cu încălcarea flagrantă a principiilor de drept internațional, a Cartei ONU, precum și a independenței, suveranității și integrității teritoriale ale Ucrainei.

A subliniat că acest act de anexare ilegală, prin folosirea forței, a unor teritorii ale unui alt stat nu va fi niciodată recunoscut de România și nici de celelalte state membre UE și NATO. În încheiere, oficialul român a reafirmat sprijinul ferm al României pentru suveranitatea, independența și integritatea teritorială ale Ucrainei în granițele sale recunoscute internațional”, a explicat MAE pentru Digi24.

Occidentul se pune anexării

Coreea de Nord a fost singura țară care a susținut rezultatele „referendumurilor privind aderarea la Rusia”. Organizația Națiunilor Unite, Statele Unite și multe țări ale UE s-au opus anexării teritoriilor ucrainene.

„Arătăm respect față de voința locuitorilor din Republicile Populare Donețk și Lugansk, regiunile Herson și Zaporojie, care aspirau să devină parte a Rusiei și sprijinim poziția guvernului rus privind acceptarea regiunilor de mai sus în componența sa”, a declarat reprezentatul MAE.