Șerban Ionescu ar putea fi transferat la o clinică din Viena, după ce starea sa s-a agravat. Actorul ar putea primi sprijin financiar din partea Guvernului

Șerban Ionescu ar putea fi transferat la o clinică din Viena, după ce starea sa s-a agravat. Actorul ar putea primi sprijin financiar din partea Guvernului
Foto: evz.ro

Starea actorului Șerban Ionescu, bolnav de borelioză, s-a agravat. Medicii care îl îngrijesc pe artist spun că stadiul bolii este deja destul de avansat, iar tratamentul administrat nu are efectele așteptate, informează Adevărul.

Specialiștii de la spitalul SRI, unde este internat actorul, l-au sfătuit pe actor să se transfere la o clinic din Viena, unde îi poate fi asigurat un tratament profesionist constant.

 

Actorul ar putea primi sprijin financiar din partea Guvernului pentru a urma tratamentul din străinătate, a anunțat premierul Victor Ponta, citat de Agerpres.

Am vorbit deja cu ministrul de finanţe şi cu cel al sănătăţii, dacă putem să îl ajutăm din zona fondului de rezervă, o vom face chiar mâine. Doamne ajută să nu fie nici prea târziu şi să fie eficient pentru că sincer, dacă putem face ceva, o vom face. Aştept mâine de la ministrul sănătăţii, să vedem ce ţine de guvern şi dacă putem să o facem, cu mare drag”, a spus Victor Ponta.

În 2011, actorul a fost diagnosticat cu boala Lyme, după ce a fost mușcat de o căpușă.

Cum în România numărul cazurilor de borelioză este redus, tratamentul de care dispun medicii este unul care combate doar primele semne ale acestei boli.

Prietenii și colegii actorului au lansat o campanile caritabilă de strangere de fonduri pentru ca  acesta să se poată trata în străinătate.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`