Cât costă ziua de muncă în agricultură. „Vin la muncă oameni de 60 de ani, pentru că au neajunsuri”
Criza forței de muncă se acutizează în agricultură. Astfel că, zilierii pot avea câștiguri bune în această perioadă, când fermierii nu vor să rămână cu produsele în câmp sau în sere și solarii.
Cât costă ziua de muncă în agricultură
Zilierii din agricultură pot câștiga și peste 200 lei/zi, în această perioadă. Ziua de muncă s-a scurtat în sere și solarii, din cauza temperaturilor extreme, iar pentru un program de la 6,00 – la 12,00, de exemplu, se plătește 100-120 lei, scrie Adevărul.
În plus, dacă oamenii vin la muncă și seara, câștigă alți bani.
Pe lângă sumele asupra cărora au căzut de acord, fermierii le acordă lucrătorilor alimente, cafea, băuturi răcoritoare.
„Vin la muncă oameni de 60 de ani, pentru că au neajunsuri”
În comuna Călărași, din județul Dolj, zilierii sau fie chiar proprietarii fermei, stau în câmp aproape toată ziua pentru a avea grijă de pepeni. Dimineața trebuie să îi ude, după care, când soarele începe să dogorească, acoperă pepenii care sunt aproape de recoltat cu paie sau fân, pentru a-i feri de razele puternice ale soarelui. Seara din nou pepenii trebuie udați. Nici peste zi nu pleacă toată lumea din câmp, pentru că trebuie alungate păsările.
„Trebuie să le culegem, altfel se strică. Trebuie să plece cu mașina. Muncim, ce să faci, și pe arșiță! Eu sunt mai obișnuită prin căldură. Am lucrat 17 ani la căpșuni, m-am cam obișnuit cu condițiile astea”, a precizat, pentru sursa citată, o femeie.
Pe de altă parte, un fermier din Olt mărturisește că unii zilieri sunt persoane care se apropie de vârsta pensionării sau chiar au depășit-o.
„Cam la 3 euro pe oră s-a ajuns la noi, 15 lei ora. Nu-i plătim neapărat la oră, dar am făcut o medie și cam aici s-a ajuns. Am observat că dacă îi ții mai mult într-o zi trebuie să pui ceva peste, altfel după o săptămână nu mai vin. Dacă tu ai prelungit programul cu o oră-două și nu ai suplimentat acolo să fie media cât plătești în 8 ore, în 10 ore, i-ai pierdut. (…) Vin oameni de 60 de ani și peste, care au câte șapte-opt pastile, de inimă, de diabet, vin pentru că sunt neajunsuri. Ei, normal, ar trebui să stea acasă, oamenii ăștia”, spune un legumicultor din localitatea Pleșoiu, județul Olt.
Acesta a mai precizat că a renunțat să mai cultive o parte din teren având în vedere această criză a forței de muncă, dar și alte dificultăți din domeniu.