Un accident grav a avut loc, vineri seara, la PTF Vama Veche, între un autocar și o mașină. Autoritățile din Constanța au activat Planul Roșu de Intervenție.
În autocar se aflau 24 de pasageri, dintre care 3 minori și 21 de adulți, iar în mașină se aflau 2 adulți și un minor, persoane care au fost rănite în urma impactuluil, informează știrileprotv.
După ce s-a efectuat triajul, niciun pasager din autocar nu a avut nevoie de îngrijiri medicale, dar cei trei pasageri din mașină au suferit leziuni în urma impactului și au primit ajutoarele medicilor.
Planul Roșu de Intervenție a fost activat la ora 18.05. La fața locului s-au deplasat mai multe echipaje de salvare, printre care unul cu apă și spumă, unul de descarcerare, o autospecială de transport victime multiple și două ambulanțe.