Cât costă o noapte de cazare pe litoralul românesc? Turiștii trebuie să plătească mai mult dacă vor aer condiționat în cameră

Cât costă o noapte de cazare pe litoralul românesc? Turiștii trebuie să plătească mai mult dacă vor aer condiționat în cameră
Sursa Foto: Freepik.com

Românii care vor să își petreacă concediul pe litoralul românesc trebuie să aibă în vedere că prețurile au crescut și mai mult decât atât, pot fi nevoiți să plătească în plus pentru facilități care, altădată, erau considerate de bază.

Tot mai mulți turiști își doresc ca în camerele pe care le închiriază la mare să existe aer condiționat. Hotelierii profită de cererea crescută și îi taxează suplimentar pe cei care își doresc acest serviciu „premium”. Totuși, aceste costuri suplimentare nu par să descurajeze pe turiști. Ba mai mult, unii cer camere și cu aer condiționat, și cu balcon, pentru care, de asemenea, se percepe un preț mai mare.

 

O cameră cu balcon, chiar și cu 100 de lei mai scumpă decât una fără

În stațiunile de pe litoral, prețurile pentru o noapte de cazare pot varia semnificativ în funcție de dotările camerei. La un hotel de două stele din Saturn, o cameră standard, doar cu dotările esențiale, situată la parter, este închiriată cu 190 de lei pe noapte. Cei care își doresc să doarmă la un etaj superior, din start vor plăti mai mult, adică 210 lei. Cei care vor să doarmă și la un etaj superior și într-o cameră dotată cu aer condiționat, vor avea de achitat 240 de lei pentru o noapte de cazare, potrivit Cancan.

Și în stațiunea Eforie Nord, situația este similară: fiecare plus de confort se plătește. La un hotel de trei stele, în plin sezon estival, o cameră fără balcon costă 474. La același hotel, o cameră cu balcon și cu vedere la mare costă 524 de lei. Și prețul apartamentelor variază în funcție de facilitățile de care dispun, diferența de preț dintre un apartament cu balcon și unul fără putând ajunge chiar și la 100 de lei.

Tendința arată o schimbare în preferințele turiștilor români. Aceștia sunt dispuși să plătească mai mult pentru confort, chiar dacă confortul de astăzi este normalitatea din anii trecuți.