CORONAVIRUS. Un angajat de la Penitenciarul Jilava, confirmat cu COVID-19, ar fi intrat în contact cu aproape 500 de deținuți, dar și 33 de colegi (VIDEO)

CORONAVIRUS. Un angajat de la Penitenciarul Jilava, confirmat cu COVID-19, ar fi intrat în contact cu aproape 500 de deținuți, dar și 33 de colegi (VIDEO)

Angajatul de la Penitenciarul Jilava confirmat cu coronavirus a intrat în contact cu aproape 500 de deținuți, dar și cu 33 de angajați ai locului de detenție.

În eventualitatea în care se va mai confirma și un alt caz de COVID-19, deținuții care nu au interacționat cu niciuna dintre persoanele confirmate vor fi transferați în alte penitenciare.

Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) menționează că polițistul depistat pozitiv cu COVID-19 nu a mai fost la serviciu din data de 13 aprilie.

Un angajat al Penitenciarului Jilava, depistat cu coronavirus

Angajatul de la Penitenciarul Jilava confirmat cu coronavirus ar fi intrat în contact cu 33 de colegi și cu 497 de deținuți, anunță Administraţia Naţională a Penitenciarelor (ANP).

Angajații Penitenciarului Jilava și mai mulți deținuți, testați pentru COVID-19

De altfel, cei 33 de angajați, colegi ai polițiștului identificat ca fiind pozitiv cu COVID-19, au fost plasați în izolare la domiciliu, sub monitorizare medicală.

Toți urmează să fie testați în cursul zilei de miercuri, iar în funcție de rezultatele lor se vor lua noi decezii.

De asemenea, deţinuţii contacţi vor fi monitorizaţi din punct de vedere medical, fiind asigurată, totodată, separaţia acestora de restul deţinuţilor care nu au interacţionat cu angajatul în cauză, precizează sursa citată.

Deținuții ar putea fi transferați în alte penitenciare

Reprezentanții penitenciarului spun că dacă un alt angajat este testat pozitiv, o parte dintre deținuți, cei care nu au intrat în contact direct cu persoanele infectate, vor fi transferați la alte penitenciare.

„În eventualitatea în care, în urma testării angajaţilor contacţi, se va mai confirma un alt caz pozitiv, persoanele private de libertate care nu au interacţionat cu niciuna dintre persoanele confirmate/contacţi ai persoanelor confirmate vor fi relocate într-o altă unitate penitenciară, în scop preventiv, prin respectarea metodologiei de intervenţie”, menționează Administraţia Naţională a Penitenciarelor (ANP).

La Penitenciarul Jilava are loc o anchetă epidemiologică, în urma confirmării primului caz de COVID-19

ANP anunță la la Penitenciarul Jilava are loc o anchetă epidemiologică, pentru a se stabili cât de mult s-a răspândit coronavirusul.

Administraţia Naţională a Penitenciarelor dă asigurări că implementează măsurile necesare pentru protejarea vieţii, integrităţii corporale şi sănătăţii persoanelor custodiate şi personalului angajat al Penitenciarului Jilava.

”În acest moment, starea de spirit este corespunzătoare, fiind luate toate măsurile de prevenire a apariţiei unor noi cazuri, urmare separării celor 497 de deţinuţi de restul efectivului şi a intensificării acţiunilor de dezinfecţie”, mai transmit reprezentanții ANP.

Bilanțul îmbolnăvirilor cu noul coronavirus în România

Grupul de Comunicare Strategică a transmis, miercuri, ora 13.00, că pe teritoriul României se află peste 9.710persoane infectate cu virusul plecat din Wuhan, China. Dintre acestea, 468 au fost confirmate în ultimele 24 de ore.

Din bilanțul total al pacienților cu noul coronavirus, peste 2.400s-au vindecat și au fost externate.

La secțiile de terapie intensivă din țară se află 288de pacienți infectați cu COVID-19.

Deasemenea, autoritățile mai anunță decesul a 508 români din cauza SARS-CoV-2. Ultima victimă este un medic. Dealtfel, este primul doctor care moare de coronavirus în România.

Potrivit Ministerului Sănătății este vorba despre un medic în vârstă de 62 de ani cu specialitatea medicina interna.

Potrivit autorităților, acesta demisionase din în data de 6 aprilie de la Spitalului Județean de Urgență Constanța.

La o zi după demisie au debutat simptomatologia specificăCOVID-19, iar în data de 8 aprilie a fost internat în Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Constanța, acolo unde a și fost confirmat pozitiv în aceeași zi.

Starea sa s-a agravat de la o zi la alta, iar în data de 11 aprilie s-a luat decizia transferării acestuia la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș unde a decedat în data de 21 aprilie.

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, medicul constănțean este a 508-a victimă provocată decoronavirusîn țara noastră.