Scandalul steagurilor secuiești continuă: Mai multe instituții din Covasna, Harghita și Ungaria au arborat steagul

Scandalul steagurilor secuiești continuă: Mai multe instituții din Covasna, Harghita și Ungaria au arborat steagul

Scandalul steagurilor secuieşti se amplifică tot mai mult. Mai multe instituţii din Covasna, Harghita, dar şi din Ungaria au arborat steagul. Iar îndemnul ca și restul să facă la fel vine de la preşedinte Partidului Civic Maghiar.

Până acum un primar a fost sancționat pentru că a arborat steagul Ţinutului Secuiesc.

Preşedintele Partidului Civic Maghiar i-a mulţumit secretarului de stat în Ministerul de Externe ungar, Nemeth Zsolt, pentru solidaritatea faţă de maghiarii din Transilvania. Mai mult, Biro Zsolt cere ca toţi etnicii maghiari să arboreze acest steag pe casele lor.

„Facem un îndemn către populaţie, dorim ca cât mai mulţi oameni să arboreze steagul Ţinutuluiu Secuiesc pe case, pe balcoane şi noi o să încercăm să ajutăm în această privinţă, chiar să le dăruim steaguri dacă sunt de acord. Vreau să aduc chiar mulţumiri domnului Nemeth Zsolt, care cu o declaraţie a venit în sprijinul comunităţii maghiare când a spus că dânsul consideră că aceste simboluri pot fi folosite”, a spus președintelui partidului Civic Maghiar.

Propunerea vine în contextul scandalului arborării steagurilor Ţinutului Secuiesc pe instituţiile publice din Transilvania. Scandal care a ajuns şi pe reţelele de socializare.

„Îi rog pe toți prietenii mei maghiari și români deopotrivă să posteze steagul secuiesc pe coperta lor în semn de protest împotriva circului mediatic, care are ca țintă simbolurile naţionale ale maghiarilor din România. Să spunem NU discriminării și intoleranței!”, este mesajul pe care primarul din Sfântul Gheorghe, Antal Arpad, l-a postat pe pagina personală de facebook.

„Minorităţile au voie să-şi folosească simbolurile, c-or fi steaguri, c-or fi alte simboluri, dar în condiţiile legii. La manifestări publice, la acţiunile pe care le organizează minorităţile, că nu sunt numai maghiari în ţara asta minorităţi, mai sunt şi alte minorităţi. Dar pe instituţiile publice trebuie să arboreze steagul României şi stema României”, explică ministrul de Interne, Mircea Dușa.

Între timp, autorităţile judeţene din Békés, Ungaria, au arborat steagul secuiesc, iar preşedintele instituţiei, Farkas Zoltán, i-a îndemnat pe toţi primarii din judeţ sa arboreze steagul secuiesc pe cladirile administraţiilor locale.

Un apel similar a fost lansat şi de primarul localitaţii Bonyhád. Astfel, judeţul Békés s-a solidarizat cu judeţele înfraţite din România – Covasna şi Harghita, iar Autoguvernarea judeţului a arborat steagul secuiesc pe cladirea instituţiei.

Scandalul privind steagurile Ținutului Secuiesc continuă

Embed:
Tags: