Fiscul a început vânătoarea bogaților: Persoanele cu venituri mari, obligate să-şi declare averea din țară și străinătate

Aproximativ 300 de români urmează să primească acasă notificări de la Fisc în care sunt îndemnaţi să îşi declare voluntar averile. Este vorba despre bani, câştigaţi atât în ţară, cât şi în străinătate. Este numai prima etapă dintr-un plan al statului român de urmărire a averilor.

Cele 300 de persoane cu venituri ridicate au fost identificate în urma informaţiilor publice disponibile şi a analizelor istoricului fiscal. De altfel, numărul ales este cel al celebrului top al celor mai bogaţi oameni din România. Potrivit jurnaliştilor de la Capital, scrisorile sunt de îndrumare şi de asistenţă, şi nu înseamnă o ameninţare

Scopul principal este ca bogaţii României să depună declaraţia 200 şi în cazul în care au venituri din străinătate să le declare. În acest fel, guvernul are de gând să strângă bani de la românii cu venituri mari, angajament pe care ţara noastră l-a luat în faţa Fondului Monetar Internaţional. În total, cei mai bogați 300 de români au o avere cumulată de aproape 30 de miliarde de euro. Dintre cei 300 de milionari, 14 au reședința în străinătate, iar 121 au domiciliul în Capitală.

Bogații obligați să-și declare veniturile

Embed:

Tags: