”George Maior a depășit unele norme și a dus lucrurile într-o direcție nepotrivită”, afirmă jurnalistul Cătălin Striblea, în contextul demisiei lui Maior de la șefia Serviciului Român de Informații.
Jurnalistul amintește o serie de greșeli comise în ultima perioadă de George Maior, erori care, susține Cătălin Striblea, demonstrează că demisia acestuia nu este un gest surprinzător.
”Nu arăți cu degetul spre judecătorii CCR dacă nu-ți convin deciziile lor. Nu ești politician. Lasă-i pe ei să aibă astfel de opinii, deși în ultima vreme și ei au fost rezervați. Nu poți să dai impresia că ameninți și că deții o putere nesfârșită care îi sperie pe factorii de decizie”, precizează jurnalistul pe blogul său.
Și lista erorilor continuă.
”Nu încerci să-ți extinzi puterea cu orice preț, în pofida unor semnale lucide venite din societatea civilă. Dar poți să-ți admiți propriile greșeli și să-ți pui angajații să facă niște legi bune care să treacă de judecata instanței. Culmea este că majoritatea opiniilor în spațiul public înclină spre necesitatea unor legi care să ne protejeze de atacuri teroriste, cibernetice sau de altă natură. Nu arunci în aer o breaslă cu zâmbetul pe buze. Ce câștigi dacă de azi noi, ziariștii, ne uităm și mai suspicios unii la lații și începem să numărăm doi acolo, unu acolo, șamd. Ce câștigi dacă opinia publică ne va prețui și mai puțin decât genunchiul broaștei la care suntem acum”, adaugă Striblea.
”În fine, nu dai impresia că suntem vulnerabili, ca stat, în momentul acesta. Căci, slavă Domnului, până acum ați preîntâmpinat orice atentat”, mai afimă jurnalistul care se întrebă retoric la ce tip de presiuni a fost supus George Maior pentru a acționa în maniera în care a făcut-o.
Administrația Prezidențială a anunțat marți că George Maior a demisonat de la conducerea SRI, demisia sa fiind acceptată de președintele Klaus Iohannis.