DNA a cerut redeschiderea unui dosar pe numele foștilor miniștri Alexandru Athanasiu și Ecaterina Andronescu

DNA a cerut redeschiderea unui dosar pe numele foștilor miniștri Alexandru Athanasiu și Ecaterina Andronescu
Foto: romaniatv.net

Procurorii anticorupţie au cerut judecătorilor Curtii Supreme redeschiderea unui dosar mai vechi în care sunt vizați foștii miniștri ai Eduației, Ecaterina Andronescu și Alexandru Athanasiu.

Solicitarea a fost înregistrată la Înalta Curte pe 22 iunie, iar la primul termen s-a decis amânarea judecății cauzei pentru joi.

Cei doi sunt acuzați de abuz în serviciu și achiziţii publice făcute în timpul mandatelor de ministru al Educaţiei.

”Este foarte neplăcută această hărțuire. Eu mă simt, sunt un om corect, cinstit și mi se pare că plătesc un lucru pe care nu pot să-l înțeleg. Au cerere de deschidere a două dosare cu același obiect pentru care s-au dat NUP-uri în 2006”, a declarat Ecaterina Andronescu la ieșirea de la Curtea Supremă.

În dosarul Microsoft, Alexandru Athanasiu, fost ministru al Educației în perioada 2003 — 2005, a fost pus sub acuzare în septembrie 2014, pentru abuz în serviciu, luare de mită, trafic de influență și spălare de bani, constând în aceea că ar fi procedat la aprobarea bugetului pentru derularea Programului SIE și, respectiv, pentru proiectul ce a vizat licențierea Microsoft și ar fi inițiat și avizat proiecte de Hotărâri de Guvern prin care a urmărit favorizarea firmelor Compaq și Siveco, respectiv firmele colaboratoare ale acestora. Faptele sale au avut drept consecință prejudicierea bugetului de stat ca urmare a achiziției de servicii și produse la prețuri peste valoarea de piață: licențe cu circa 30 — 40% mai scumpe, calculatoare și produse software la prețuri cu până la 50% mai mari decât cele pentru aceleași produse sau produse similare de pe piață, notează Agerpres.

De asemenea, Ecaterina Andronescu este acuzată de abuz în serviciu, luare de mită, trafic de influență și spălare de bani, după ce, în perioada 2001 — 2009, ar fi pretins și primit de la firma Siveco și firmele colaboratoare foloase necuvenite constând în sume de bani sau calculatoare, în scopul de a le asigura derularea unor proiecte cu Ministerul Educației.