Ciprian Ciucu, reacție după tragedia de pe malul Lacului Morii: Nu fuge nimeni de răspundere! Am demarat anchetă internă la Poliţia Locală. Solicit o comisie care să evalueze activitatea ASPA

Ciprian Ciucu, reacție după tragedia de pe malul Lacului Morii: Nu fuge nimeni de răspundere! Am demarat anchetă internă la Poliţia Locală. Solicit o comisie care să evalueze activitatea ASPA
Sursa Foto: Facebook/ Ciprian Ciucu

Primarul Sectorului 6 a anunțat că a demarat o anchetă internă după moartea Anei Oroș Daraban, femeia ucisă sâmbătă de o haită de câini în zona Lacul Morii din Bucureşti.

Ciprian Ciucu a postat un mesaj pe pagina de Facebook în care a dezvăluit că o cunoștea pe victimă, această fiind foarte implicată în proiectele desfășurate în zonă.

„Noi am demarat deja propria anchetă internă la Poliţia Locală! Nu fuge nimeni de răspundere! Eu nu fug de răspundere, niciodată nu voi fugi de răspundere! Îmi pare nespus de rău pentru ce s-a întâmplat, de acum înainte ma voi ocupa personal de acest subiect. În paralel solicit Consiliului General să facă o comisie care să evalueze activitatea ASPA!”, a transmis primarul sectorului 6.

Edilul a readus în discuție și problema adăposturilor de animale pline,  a condițiilor deplorabile din aceste facilități, dar și a eutanasierii.

ASPA are o singură misiune și un buget mare, distribuit prost… Politica ASPA este total greșită și a dus la reapariția câinilor pe străzi. În loc sa adune câinii de pe străzi, ASPA face campanii de „conștientizare”. Nu se mai eutanasiază de ani buni ceea ce face ca adăposturile să fie arhipline, condițiile în care sunt ținute animalele sunt proaste. Și de aceea, resursele lor nu se duc la capturare ci pe condiții de cazare și campanii de „conștientizare” pe bani mulți. Un fel de PR pe bani publici „, a scris primarul sectorului 6.

Zeci de maidanezi și câini de luptă pe câmpul de lângă Lacul Morii

O femeie și-a găsit sfârșitul sâmbătă dimineață, în București, sfâșiată de o haită de câini. Victima alerga lângă Lacul Mori când a fost atacată. La sosirea ambulanței, femeia era deja decedată.

Victima ar fi fost atacată de maidanezi și în 2022, când ar fi ajuns la spital cu multiple mușcături la nivelul capului și membrelor. Locuitorii din zonă spun că pe câmpul unde a avut loc tragedia sunt zeci de maidanezi, dar și câini de luptă care sunt crescuți de vecini, care nu sunt supravegheați și ies din curți.