O fermă din Târgu-Jiu a fost amendată cu 1.500 de lei de Direcția Sanitar – Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Gorj după ce 35.000 de pui au murit din cauza inaniției, informează Agerpres.
Potrivit șefului DSVSA, Nicolae Calescu, firma a fost amendată pentru că nu a mai cumpărat furaje pentru hrănirea păsărilor.
„În urma unui apel telefonic, am trimis o echipa formată din doi medici veterinari la Avi Instant în legatură cu o suspiciune că ar fi murit un număr mare de pui. Pe data de 12 ianuarie 2016, Avi Instant a populat cele doua ferme, respectiv ferma numărul 2 și ferma Preajba, cu 23.000 de mii de pui de o zi, respectiv cu 12.000 de pui. În urma cu 13 zile, societatea a rămas fără furaje pentru hrana puilor. De pe 21 ianuarie, acești pui nu au mai fost furajați”, a declarat Nicolae Calescu.
”În urma Notei de control pe care am verificat-o, cei 23.000 de pui din ferma 2 erau toți morți, iar ieri, un număr de 6.173 de pui de la ferma Preajba erau, de asemenea, morți. De ieri până astăzi au murit și restul de pui de la ferma Preajba, deci în jur de 35.000 de pui. Colegii au sancționat conducerea unității cu amenda de 1.500 de lei, acesta este maximul pe care putem să o aplicam noi”, a mai spus șeful DSVSA.