Ce spune PRESA STRĂINĂ despre încercările lui Tudorel Toader de a bloca o eventuală numire a Laurei Codruţa Kövesi în funcţia de procuror-sef european

Ce spune PRESA STRĂINĂ despre încercările lui Tudorel Toader de a bloca o eventuală numire a Laurei Codruţa Kövesi în funcţia de procuror-sef european
Foto: Laura Codruţa Kövesi (sursă: hepta.ro)

Încercările ministrului justiţiei, Tudorel Toader, de a bloca o eventuală numire a Laurei Codruţa Kövesi în funcţia de procuror-sef european a fost remarcată inclusiv de presă străină.

Publicaţia britanică The Guardian a remarcat că eforturile ministrului de justiţie vin în ciuda succeselor DNA-ului condus de Laura Codruţa Kövesi în condamnarea,pentru acte de corupţie, unui număr mare de demnitari de stat şi de funcţionari.

Tot The Guardian a remarcat că Laura Codruţa Kövesi a fost demisă din funcţia de procuror-șef al DNA tot în urma eforturilor lui Tudorel Toader.

În fapt însă, notează The Guardian, Tudorel Toader nu are cum să blocheze numirea Laurei Codruţa Kövesi în funcţia de procuror-șef european. Asta datorită faptului că pentru aprobare este nevoie de acordul majorităţii statelor-membre UE şi a Parlamentului European. Ceea ce înseamnă că numirea Laurei Codruţa Kövesi nu poate fi blocată de un singur stat-membru.

Nu este prima dată când Laura Codruţa Kövesi se află în centrul atenţiei publicaţiei The Guardian. În 2015, a publicat un material cu titlul ”Femeia care conduce războiul anti-corupție în România” în care se vorbeaatât instrumentarea dosarului lui Victor Ponta, cât şi despre lupta mai amplăanticorupţie.

Ultima oră
19:19 - Primarul din Tulcea se plânge că alertele de drone alungă turiștii din Delta Dunării / Ce s-a schimbat în bine
18:49 - Eurovision 2026 | Teleradio Moldova, reacție în scandal: „Juriul care a acordat punctajul nu reprezintă poziţia instituţiei” / Cum răspunde o jurată acuzației de „românofobie”
18:18 - Alexandra Căpitănescu, discurs la întoarcerea acasă: „Sper ca România să își susțină și mai mult artiștii, să înțeleagă că nu toți sunt la fel și că fiecare om e diferit. Să dăm voie artiștilor să experimenteze, să fie ei!” (VIDEO, GALERIE FOTO)
17:40 - Irineu Dărău: E mai multă liniște în Guvern după plecarea PSD-iștilor. Aveau un discurs dublu / Cred că USR și PNL trebuie să aibă o strategie coordonată
17:09 - O fată de 15 ani a murit după ce a căzut de pe terasa unui bloc din București. Cum s-a produs tragedia
16:36 - Concluzia lui Mihai Trăistariu, după performanța Alexandrei Căpitănescu la Eurovision: „Dacă ai o voce foarte bună, treci de votul politic și de alte ciudățenii” (VIDEO)
16:14 - Ministrul Darău (USR): Am găsit situaţii foarte grele și multă nepăsare la companiile de stat / Noii manageri vor avea indicatori de performanță foarte ambițioși
15:52 - Votul de la Eurovision 2026, explicat de o jurată din Republica Moldova. De ce au fost diferențe enorme față de public
15:46 - De la prima consultație la tratamentul final: cum arată pas cu pas relația dintre pacient și dentist la Dental Chic Cluj-Napoca
15:07 - Bistrița: Fiul viceprimarului din Prundu Bârgăului găsit decedat într-o râpă. Care sunt primele concluzii ale anchetatorilor