A doua Zi de Crăciun a fost o zi de foc pentru salvamontiștii din întreaga țară, zi plina de activitate, aceștia fiind solicitați să intervina la 39 de evenimente.
Astfel, în ultimele 24 de ore prin Dispeceratul National Salvamont au fost primite și redirecționate către echipele Salvamont următoarele apeluri de urgenta :
DEZMĂȚ TOTAL CU CLEOPATRA STRATAN! APARIȚIE BOMBĂ FĂRĂ HAINE! ASTA E PREA DE TOT (GALERIE FOTO)
– 6 apeluri pentru Salvamont Sinaia,
– 6 apeluri pentru Salvamont Predeal,
– 5 apeluri pentru Salvamont Gorj,
– 5 apeluri pentru Salvamont Lupeni,
– 4 apeluri pentru Salvamont Alba,
– 3 apeluri pentru Salvamont Bușteni,
CUTREMUR LA CASA REGALĂ! MEGHAN MARKLE ȘI-A LUAT ADIO! S-A AFLAT TOTUL DESPRE FUGA ÎN AMERICA
– 2 apeluri pentru Salvamont Caransebeș,
– 2 apeluri pentru Salvamont Maramures,
– 1 apel pentru Salvamont Mureș,
– 1 apel pentru Salvamont județul Brașov,
– 1 apel pentru Salvamont Municipiul Brașov,
– 1 apel pentru Județul Suceava,
– 1 apel pentru Județul Neamț și
– 1 apel pentru Județul Sibiu.
NU MAI ARE NICIO RUȘINE! ALEXANDRA STAN, GOALĂ PUȘCĂ, PE INTERNET. VEZI REPEDE IMAGINI CU DANSUL PERVERS
Principalele cauze ale evenimentelor, identificate de salvamontisti, au fost reglarea necorespunzătoare a legăturii de schi, folosirea de mijloace improvizate de alunecare pe zăpadă și gradul mare de încărcare al putinelor pârtii funcționale cu practicanți ai sporturilor de iarna.
In această perioadă de vârf de sezon turistic de iarna, peste 400 de salvamontisti se afla, zilnic, la datorie, în cca 100 de baze și posturi Salvamont din zonele turistice montane.
Salvamont Romania va îndeamnă la precauție și responsabilitate în derularea activităților montane și va dorește un final de an liniștit și zile frumoase pe cărări de munte!