Alina Kabaeva (38 de ani), o fosta gimnastă despre care se spune că ar fi amanta lui Vladimir Putin, va avea o contribuție însemnată în ceea ce privesc festivitățile legate de ziua de 9 mai. La acea dată, Rusia are de gând să sărbătorească victoria în războiul cu Ucraina.
Dacă de la începutul invaziei rusești Alina Kabaeva nu a mai fost văzută în spațiul public, aceasta a participat recent la un festival care-i poartă numele („Alina Festival”), ce s-a desfășurat în Moscova.
Evenimentul a avut un caracter profund patriot, iar presupusa amantă a lui Putin a fost surprinsă alături de sute de copii, purtând panglica Sfântului Gheorghe. Aceasta a ținut un discurs în care a spus că 9 mai este o sărbătoare pentru fiecare familie.
„Vedeți, această temă, această poveste, nu merge doar în trecut. Rămâne cu noi. Această sărbătoare nu este doar pentru întreaga țară, este o sărbătoare pentru fiecare familie. Fiecare familie are o poveste de război și nu trebuie să o uităm niciodată, ci să o transmitem din generație în generație”, a spus Alina Kabaeva la televiziunea din Rusia, potrivit ziare.com.
Imagini de la evenimentul „Alina Festival” vor fi probabil difuzate de 9 mai.
Alina Kabaeva, presupusa amantă a lui Vladimir Putin dispăruse fără urmă. Sportiva fusese văzută ultima dată în Elveția, acolo unde zeci de mii de oameni au semnat o petiție pentru expulzarea ei.
Potrivit Daily Mail, femeia a făcut tot posibilul să iasă din afacerile pe care le avea, iar numele și imaginea ei ar fi dispărut chiar și de pe siteul National Media Group, imperiu medica pe care îl controla.
În ultimii ani, Alina Kabaeva ducea o viață extrem de discretă în Elveția, alături de cei patru copii ai săi. Ea a reușit, până în prezent, potrivit sursei citate mai sus, să scape de sancțiunile economice ale Occidentului, sancțiuni care le-au lovit totuși chiar și pe cele două fiice ale lui Vladimir Putin.