Repartizarea vaccinului împotriva COVID-19 este una „politică”, a declarat Tedros Adhanom Ghebreyesus, directorul general al Organizației Mondiale a Sănătății, luni, potrivit Politico Europe.
Într-un comentariu cu privire la cadrul legal propus de OMS pentru repartizarea vaccinului pe glob odată ce un ser va deveni disponibil, Tedros a precizat că nu va funcționa fără gir politic și fără voința liderilor de a-și asuma riscusri.
„Ceea ce propunem este: Trebuie să vaccinăm anumite persoane în toate țările mai degrabă decât să vaccinăm toate persoanele în anumite țări”, a declarat Tedros, într-o întâlnire cu conducerea executivă a OMS, în care a mai adăugat că, pentru ca acest lucru să fie posibil, liderii politici vor avea „dificultăți, în special având în vedere respectivele lor circumscripții electorale”.
OMS a propus ca, în toată lumea, primele grupuri pentru a fi vaccinate împotriva COVID-19 să fie cadrele medicale din prima linie, persoanele cu vârste de peste 65 de ani, dar și cele mai tinere care au și alte bolice le expun unui risc mai mare de mortalitate pe fondul infecției cu SARS-CoV-2.
Dacă oamenii primesc explicații potrivite cu privire la de ce nu este vaccinată toată lumea imediat, vor accepta situația, este de părere directorul general al OMS. „Pentru că prin vaccinarea câtorva în toate țările, deschidem lumea mai repede”, a adăugat el.
Totodată, Mike Ryan, șeful programului OMS pentru urgențe, a avertizat că eventuale campanii pentru vaccinarea în masă a adulților se vor dovedi o provocare odată ce vaccinurile devin disponibile, în condițiile în care asta „nu e ceva ce sistemele sanitare încearcă în fiecare zi”. O problemă majoră va fi reprezentată de ezitarea manifestată față de vaccinuri în multe părți ale lumii, susține el.
Între timp, OMS dezvoltă un cadrul legal pentru repartizarea medicamentelor împotriva virusului, care va fi înaintat statelor membre pentru comentarii în această lună, a precizat Mariangela Simao, director general asistent al organizației ce se ocupă de accesul la medicamente și produse sanitare.
La nivel global, peste 35,7 milioane de persoane au fost depistate cu COVID-19, potrivit datelor centralizare marți dimineață de Worldometer. Dacă aproape 26,9 milioane de pacienți s-au vindecat, numărul deceselor a trecut de un milion.
În ceea ce privește România, Grupul de Comunicare Strategică a anunțat, luni,1.591 de cazuri noi de COVID-19, dintre care cele mai multe în Capitală, 562. La nivel de bilanț total, numărul îmbolnăvirilor depistate a urcat la137.491. Potrivit autorităților,108.526 de pacienți au fost declarați vindecați.