Dan Vîlceanu, despre scandalurile privind doctoratele plagiate: „În PNL e o stare de teamă, de tensiune” (VIDEO)

Dan Vîlceanu, despre scandalurile privind doctoratele plagiate: În PNL e o stare de teamă, de tensiune (VIDEO)
Foto: Dan Vîlceanu / Facebook

Fostul ministru de Finanțe Dan Vîlceanu a dezvăluit miercuri seara în emisiunea Politica zilei, moderată de Ioana Constantin care sunt ultimele discuții referitoare la împărțirea ministerelor între PSD și PNL, odată cu aplicarea rotativei la guvernare. Potrivit lui Dan Vîlceanu, Marcel Ciolacu nu va renunța la Ministerul de Finanțe și nici la Ministerul Transporturilor.

„Din punctul meu de vedere Marcel Ciolacu nu va guverna fără Finanțe. Dacă va prelua funcția de prim-ministru o să dorească să mențină Finanțele. Pe de altă parte și PNL a ținut să aibă Ministerul Justiției, lucrul acesta s-a văzut când s-a făcut această coaliție. Luând în considerare că în protocol e specificat că nu poți avea ambele ministere avizatoare cred că din ce cred eu și ce informații am vor rămâne la fel, Justiția la PNL și Finanțele la PSD.

În ceea ce privește Transporturile vreau să vă spun că a fost introdus un element nou, MIPE. În protocol nu e nicăieri specificat că trebuie cedat MIPE pentru Transporturi. MIPE este un element nou introdus acum în discuție și cred că nevăzând pe cineva de la PNL să spună lucrul ăsta e probabil să fi fost o discuție și cumva de comun acord să se încerce amorsarea asta.

Trebuia găsit un motiv pentru ca Transporturile să rămână la PSD. În condițiile în care ar rămâne Transporturile la PSD care ar fi avantajul pentru PNL? Și atunci au introdus în discuție MIPE care este un minister important din punctul de vedere al fondurilor pe care le gestionează”.

Dan Vîlceanu a mai spus că scandalurile legate de plagiat îl fac pe premierul Ciucă să nu mai iasă în sațiul public pentru a comunica:

„Domnul Ciucă nu cred că mai poate comunica foarte tare în perioada asta având în vedere toată nebunia cu plagiatul. Nu cred că e foarte dornic să apară public, mai ales că, din punctul meu de vedere, chiar și atunci când vorbim de plagiat lucrurile sunt mult mai grave în ceea ce îl privește pe domnul Ciucă, decât pe domnul Bode.

În PNL e o stare de teamă, de tensiune, pentru că noi eram partidul care de obicei reacționam la subiecte de genul acesta legate de plagiat și destul de categoric. Acum avem această problemă. Este evident că din punctul de vedere al conducerii subiectul trebuie ținut mult sub capac. Nu s-a discutat în partid despre așa ceva. Dacă se știau nevinovați și ferm pe poziție puteau să zică m-am adresat către CNADCU și aștept să se pronunțe. A fost aleasă altă soluție”.