Românii au prins gustul filmărilor cu drona. Conform specialiștilor, în jur de 4.500 de asemenea avioane fără pilot, radiocomandate de la sol, survolează cerul patriei. Până aici, nimic rău. Dar, conform statisticilor Autorității Aeronautice Civile Române (AACR), majoritatea sunt ilegale, neînmatriculate.
Astfel, AACR menționează că în țara noastră sunt inmatriculate doar 170 de drone, restul proprietarilor de astfel de avioane fără pilor riscând închisoarea.
”Din estimările noastre, vorbim de aproximativ 4.500 de drone profesioniste, capabile să facă aerofotografii, filmări și supravegheri. Dar nu e o cifră oficială pentru că la noi sunt înmatriculate doar 170 de astfel de aparate de zbor fără pilot! Asta este cifra oficială a dronelor din România! Restul, de peste 90%, sunt în ilegalitate. Proprietarii dronelor deținute fără a fi înregistrate legal trebuie să știe că nu dețin o jucărie, ci un aparat de zbor fără pilot care se supune regulilor aviatice. De aceea, dacă nu vin la noi pentru înmatriculare și sunt prinși că ridică drona de la sol riscă închisoarea de la șase luni la un an”, a declarat inspector Remus Dogaru din cadrul AACR, pentru Libertatea.
Dronele ilegale pot pune în pericol siguranța națională, spun specialiștii. Aceștia le recomandă tuturor proprietarilor de avioane fără pilot să intre în legalitate. E nevoie de o declarație notarială (în cazul în care drona a fost construită în regim propriu) sau de factura care atestă cumpărarea ei, de actele de identitate ale persoanei, de plata unei taxe de 90 de euro plus TVA (care se achită o singură dată) și de o cerere care se completează la sediul AACR.
Prima dronă militară de spionaj a fost realizată de israelieni în 1980. Vremea a trecut, iar acum dronele se găsesc la liber în hypermarket. Cele mai multe sunt chinezești, deoarece chinezii sunt lideri mondiali, ca număr de aparate de zbor fără pilot. Sunt urmați de americani, israelieni și ruși.
În România, dronele au pătruns în anul 2008.