Elena Lasconi a dezvăluit sâmbătă seara într-o intervenție pentru B1 TV cum va încerca să deblocheze banii pentru campanie prezidențială, după ce liderii USR au decis să îi retragă sprijinul politic și să îl susțină pe Nicușor Dan.
Mai exact, Elena Lasconi se va adresa instanței: “Ei mi-au blocat toate contractele, mi-au tăiat accesul către bani, dar săptămâna viitoare o să fac dreptate și o să intrăm în linie dreaptă așa că vă mulțumesc foarte mult colegi, continuați să faceți campanie, o să avem și resursele, o să se facă dreptate. O să apelez la Instanță, prin ordonanță președințială o să fac lucrul acesta pentru că este de interes public și eu îmi știu drepturile, m-am consultat cu avocați”.
Pe de alt[ parte, Elena Lasconi a mai precizat că Departamentul Juridic al partidului a refuzat să o susțină:
“Cei de la juridic nu au vrut să vorbească cu mine. Sediule ste gol. Dar sunt oameni care mă susțin și care mă întreabă pe unde sunt, o să fiu și printre ei în stradă. Eu am foarte mulți oameni care mă susțin și deja văd că discută în o grămadă de filiale că filiala mea nu votează cu Nicușor Dan, că nu ai cum să îi convingi pe aleșii locali să facă asta. E absolut o nebunie, plus că ei nici nu pot să facă campanie pentru Nicușor Dan”.
Elena Lasconi a transmis și un mesaj către liderii USR, să înceapă să o promoveze pe pagina partidului:
“Sfatul mei prietenesc este ca pe pagina USR, îi rog de acum să înceapă să promoveze campania mea, pentru că sunt reprezentantul USR-ului, că am văzut că au dat jos toate cover-urile. Ceilalți care vor să meargă din rău în mai rău sunt liberi să facă absolut ce doresc. Eu nu sunt aici pentru o mână de indivizi care au făcut acest abuz total antidemocratic.
Noi suntem partidul care ne-am născut din stradă și am luptat pentru statul de drept și pentru democrație. Eu nu permit ca acești indivizi să îi jignească pe toți colegii mei din țară care au tras din greu în campania electorală”.