Ministrul Justiției, contestat de magistrați: UNJR, scrisoare deschisă adresată premierului Dacian Cioloș

Asociațiile profesionale ale magistraților Uniunea Națională a Judecătorilor din România și Asociația Magistraților din România i-au solicitat premierului Dacian Cioloș pe data de 16 august 2016 să retragă 'de îndată' proiectul de hotărâre de guvern inițiat de Ministrul Justiției Raluca Prună prin care dorește reinventarierea arhivei SIPA și transferarea către alte instituții a informațiilor 'de interes operativ', obținute de SIPA prin acțiuni de poliție politică și grave încălcări ale drepturilor omului, condamnate inclusiv de Comisia Europeană.

“Soluţionarea problemelor generate de moştenirea SIPA, cu implicaţii grave asupra independenţei sistemului judiciar, nu poate fi făcută prin ignorarea integrală a tuturor acţiunilor desfăşurate deja in ultimii zece ani şi nici prin legitimarea implicită a acţiunilor ilegale ale acestui fost serviciu secret, aşa cum doreşte actualul ministru al Justiţiei, Raluca Alexandra Prună” se arată într-un comunicat de presă transmis de UNJR.

'Intenția Guvernului României de a transfera legal, inclusiv către actualele servicii de informații, aceste informații 'de interes operativ', culese de agenții SIPA prin metode securistice de poliție politică și violare a drepturilor omului, este un atac la independența justiției și încalcă angajamentele luate de România înainte de integrarea în Uniunea Europeană', au susținut magistrații.

Aceştia o acuză pe Raluca Prună că se are o modalitate arongantă în care se raportează la cererile magistraţilor.

Creat iniţial pentru a asigura monitorizarea informativ-operativă a penitenciarelor, SIO a fost transformat în Serviciul Independent de Protectie şi Anticorupţie (SIPA) în anul 1997, pentru a fi acuzat ulterior de faptul că, lipsit de control, acest serviciu spiona judecători, procurori, avocaţi, jurnalişti şi membri ai societăţii civile care pledau pentru respectarea drepturilor omului. (…) Această hotarare de guvern va permite practic ca, dupa zece ani, instituţii ale statului să folosească informaţiile adunate în mod abuziv şi ilegal de SIPA, serviciu secret desfiinţat în urma negocierilor purtate de România în vederea aderării la Uniunea Europeană, au mai susţinut magistraţii.

Ministrul Justiţiei, Raluca Prună, a anunţat în luna mai că a primit mandat din partea CSAT pentru a iniţia o hotărâre de guvern pentru a constitui o comisie care să inventarieze arhiva Serviciului Independent pentru Protecţie şi Anticorupţie.

Ultima oră
23:56 - Noul trend periculos de pe TikTok: usturoi crud în nas pentru a scăpa de congestie. Ce spun medicii despre efectele metodei virale
23:56 - Bolojan: „PSD a vrut să subordoneze PNL, cum s-a mai întâmplat. Dar liberalii au înțeles că românii nu vor să voteze clone” / Ce spune despre relația cu USR (VIDEO)
23:54 - România pregătește o campanie națională pentru deșeuri. Diana Buzoianu anunță fonduri europene de 19 milioane de lei
23:36 - Bolojan: Vechea coaliție PSD-PNL a fost doar pentru funcții. N-a făcut nimic / Eu am încercat să fac serios reforme și ați văzut reacția (VIDEO)
23:21 - Exercițiu de securitate major în Germania cu avioane Eurofighter. Autoritățile au simulat un atac ca în cazul atentatelor de la 11 septembrie
23:15 - Bucureștiul ar putea avea un singur responsabil pentru căldură. Primăria Capitalei vrea să preia ELCEN
22:57 - Bolojan, despre acuzațiile PSD pe subiectul SAFE: Fac gălăgie că n-au soluții / Când deranjezi, cei deranjați nu-ți rămân datori (VIDEO)
22:39 - Criza din Orientul Mijlociu lovește puternic Qatarul. Cum afectează războiul exporturile și turismul
22:33 - A luat câteva lingurițe de înghețată și a murit. O ieșire cu prietenii a unui adolescent de 16 ani s-a transformat într-o tragedie
22:32 - Bolojan: PSD a dinamitat coaliția. PSD și AUR să vină cu soluțiile, că au demonstrat că au majoritate / Grindeanu nu are percepția că dacă muncești, o faci natural. Pentru el, trebuie să fii în campanie electorală ca să muncești (VIDEO)