Ambasadorul SUA a avertizat că slăbirea legislației anti-corupție poate expune România la amenințări venite din partea Rusiei

Ambasadorul SUA a avertizat că slăbirea legislației anti-corupție poate expune România la amenințări venite din partea Rusiei
Foto: radiocluj.ro

Ambasadorul american Hans Klemm a declarat că slăbirea în Parlament a legislației anti-corupție expune România la amenințări din partea Rusiei.

"Corupţia este o scenă pe care actorii ostili o pot folosi pentru a sparge fundaţia unui stat rezistent", a precizat Klemm la o masă rotundă în Targu Mureș, potrivit Hotnews.

De asemna, acesta a mai afirmat că "SUA admiră foarte mult progresul înregistrat în România în ce priveşte eforturile de consolidare a instituţiilor de guvernare democratică, îmbrăţişarea unui viitor democratic, a valorilor democratice şi angajamentul său clar şi neechivoc faţă de calitatea de membru al Alianţei transatlantice, inclusiv faţă de calitatea de stat membru al Uniunii Europene şi de aliat în NATO ".