Marcel Boloș, ministrul Fondurilor Europene, a explicat luni, la debutul ședinței de guvern, măsurile pregătite la nivelul ministerului, cu bani europeni, în sprijinul oamenilor și firmelor afectate de epidemia de coronavirus.
Boloș a precizat că o parte din cheltuielile cu șomajul tehnic suportate de stat vor fi asigurate din fondurile europene: „O primă măsură, cea care a fost aprobată în ședința de Guvern de săptămâna trecută, e cea referitoare la șomajul tehnic. O parte din aceste cheltuieli, prin programul operațional Capital Uman, e în valoare de 300 de milioane de euro, într-o primă etapă. Pe măsură ce se vor efectua plățile, vom deconta. Așteptăm ca plățile să fie făcute, iar din luna mai, cum am convenit cu Ministerul Muncii, să trimitem deja primele cereri de rambursare la Comisie. Aceasta ar fi o primă măsură”.
Emisia video va porni imediat. Daca aveti un ad blocker activ va rugam dezactivati-l.
Ministrul Boloș a mai afirmat că, în funcție de necesități și dacă se prelungește perioada în care se plătește șomajul tehnic, se vor reloca bani pentru acesta din alte apeluri de proiecte.
Marcel Boloș a mai spus că tot din fonduri europene, în limita a 350 de milioane de euro, vor fi decontate și sumele cheltuite pentru echipamentele medicale și de protecție medicală. Beneficiarii eligibili sunt numeroși, de la Ministerul Sănătății, IGSU, la unitățile sanitare și autorităile locale.
„În această perioadă, la nivelul Ministerului facem analiza pentru a aloca fonduri și pentru intreprinderile mici și mijlocii care urmează să-și restarteze activitatea sau care au nevoie de capital de lucru. Urmează să propunem măsuri în ședința de guvern”, a continuat ministrul Fondurilor Europene.
Acesta a mai precizat că, la nivelul ministerului, se pregătește un act normativ, care prevede acordarea de pachete alimentare și produse de igienă persoanelor care se află în autoizolare și au o situație materială precară. „Valoarea pe care am identificat-o e de 250 de milioane de euro, sumă pe care o avem în cadrul fondului european de spirjin al persoanelor dezavantajate”, a mai explicat Boloș.
De asemenea, ministrul liberal a mai susținut că este pregătit și un apel de proiecte pentru circa 1.000 de asistenți social care ar urma în această perioadă să ofere servicii de sprijin pentru vârstnici, pentru cei peste 65 de ani care acum sunt în autoizolare.