Emil Boc, primarul orașului Cluj-Napoca, consideră că propunerea făcută de Eugen Nicolăescu, prin care să se organizeze un al doilea tur al referendumului, fără cvorum, este neconstituțională, în condițiile în care textul Constituției spune clar că se organizează un singur referendum, nu două.
„Cine vorbeşte de al doilea referendum în prelungirea primului nu cunoaşte textul Constituţiei, care e foarte clar şi explicit şi spune că se organizează un singur referendum pentru demiterea preşedintelui şi nu două. Orice soluţie propusă de acest fel este neconstituţională şi nu are acoperire nici în textul legii fundamentale şi nici în legea în vigoare”, a spus joi Boc, conform Mediafax.
Eugen Nicolăescu este de părere că dacă judecătorii Curții Constituționale invalidează referendumul de demitere a lui Traian Băsescu din funcția de președinte al României, atunci ar trebui să se organizeze un al doilea tur al referendumului, în care să nu se țină cont cvorum.
Vezi AICI mai multe despre această declarație a lui Eugen Nicolăescu