Promovabilitatea la prima sesiune a bacalaureatului din 2015 este de 66,41% înainte de soluţionarea contestaţiilor, informează Mediafax. Rata de promovabilitate este cu şapte procente mai mare decât anul trecut (59,25%) și cu 12% faţă de cea din 2013 (54,4%).
Potrivit rezultatelor centralizate de Ministerul Educaţiei, în sesiunea iunie-iulie 2015 a examenului de bacalaureat au promovat 106.064 (66,41%) de absolvenţi de clasa a XII-a, dintre care 100.058 (72,78%) sunt din promoţia curentă şi 6.006 (27,02%) din promoţiile anterioare.
Comparativ cu aceeaşi sesiune a anului trecut, în acest an sunt cu 14.293 de elevi în plus care au reuşit să promoveze examenul.
Cel mai ridicat nivel de promovare s-a înregistrat în judeţele Cluj (82,18%), Braşov (78,74%), Bacău (78,34%) şi Sibiu (76,81%).
Rata de promovare în Capitală este de 68%, superioară cu 9,7% celei de anul trecut.
La prima sesiune a examenului de bacalaureat, înainte de contestaţii sunt 63 de medii de 10. Cele mai multe medii de 10, respectiv nouă, sunt în judeţul Timiş.
Din totalul celor 168.939 de candidaţi înscrişi, la prima sesiune a examenului s-au prezentat 159.703.
Într-o intervenție telefonică pestru Știrile B1 TV, ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat că rezultatele de la bacalaureat sunt bune și le confirmă pe cele obținute în timpul simulărilor.
”Rezultatele obținute pe parcusul simulărilor au fost confirmate de rezultatele finale dinainte de contestații. Dacă ne raportăm la anii anteriori, este cel mai mare procent din ultimii ani.
Subiectele au fost mai clare și baremurile au fost mai clare, nu știu dacă mai primitoare sau mai ușoare. Am pus accent pe claritatea formulării subiectelor. Cred că și simularea în sine, un proces care obișnuiește elevul cu atmosfera de examen, a contribuit la acest rezultat. Rezultatele le apreciem că au fost bune, dar obiectivele nostre sunt mai mari decât atât. Este important faptul că apoape 15.000 de elevi în plus față de anul trecut au reușit să promoveze examenul”, a declarat Sorin Cîmpeanu.