Declarații ȘOC ale Administrației Naționale a Pentenciarelor: Câți deținuți au MURIT după gratii în 2016

98 de deţinuţi şi-au pierdut viaţa, în 2016, în spaţii de cazare ale Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor, printre aceste cazuri fiind şi 11 oameni care s-au sinucis, a anunţat directorul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP), comisarul Marius Vulpe în cadrul unei declarații de presă făcute vineri în contextul informațiilor apărute în presă cu privire la grațierea colectivă.

Cu privire la lipsa spațiilor de detenție, directorul Marius Vulpe a precizat că în perioada 1998-2015 ANP a preluat 12 foste unități militare, imobile din care 8 aveau și clădiri în componență, iar 4 doar terenuri. Acestea, însă, "nu au putut fi populate cu persoane lipsite de libertate, deoarece sunt în proporție de circa 80% degradate, iar configurarea nu respectă cerințele minime de siguranță și securitate privind cazarea, fiind necesară expertizarea tehnică și transformarea lor, prin lucrări ample de construcții și instalații, investiții și intervenții", a explicat directorul ANP.

ANP a anunţat joi, printr-un comunicat de presă că în prezent gradul de ocupare a închisorilor din România este de 145,16%,1.625 persoane fiind închise pentru pedepse de până în cinci ani.

Ultima oră
20:57 - Programul Rabla primește bani în plus în 2026. Ministerul Finanțelor majorează bugetul AFM cu 100 de milioane de lei
20:56 - Cine ar trebui să facă noul guvern? Negoiță (PSD): „Cine a spart geamul trebuie să pună altul în loc, așa dictează bunul simț” / Întrebat despre relația bizară PSD-AUR: „Suntem în zona de ridicol” (VIDEO)
20:50 - ONU avertizează asupra unei posibile crize alimentare globale. Cum poate afecta Strâmtoarea Ormuz prețurile alimentelor
20:37 - Robert Negoiță (PSD) explică de ce i-a luat apărarea lui Bolojan: Eu cred cu tărie că România are nevoie de reforme (VIDEO)
20:24 - România și Polonia își întăresc legătura economică. Mircea Abrudean vorbește despre investiții cu impact real
20:14 - Robert Negoiță (PSD): Eu n-am înțeles prea bine de ce a fost dat jos Bolojan. Cei care au votat moțiunea de cenzură sper că au și un plan acum (VIDEO)
20:11 - România marchează Ziua Eroilor prin ceremonii militare și religioase. Cum vor avea loc manifestările din București și din țară
19:59 - Bucureștiul schimbă regulile pentru evenimentele private. PMB vrea mai puține blocaje și festivaluri mai bine organizate
19:49 - Tanczos Barna, dezvăluiri despre formarea Guvernului Bolojan: „Nu era nimeni care să vrea să fie premier și să evite dezastrul bugetar. A acceptat Bolojan. De ce să renunțe acum?”
19:27 - STB cumpără 46 de tramvaie noi şi 100 de troleibuze articulate. Când vor intra în circulație noile investiții