Lovit de AMNEZIE la audieri! "Nu știu, nu știu d-astea!" Procurorul "portocală", declarații halucinante în fața magistraţilor ÎCCJ

Fostul procuror de la DNA Prahova Mircea Negulescu a fost citat luni în faţa completului de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţiei pentru a fi audiat într-unul dintre dosarele fostului deputat Sebastian Ghiţă.

Procurorul "Portocală" a fost reaudiat la cererea DNA, fiind suspectat de mărturie mincinoasă.

Acesta a răspuns evaziv la întrebările magistraţilor Înaltei Curţi.

Când judecătorii l-au întrebat despre o înregistrare făcută ambiental, despre care aceştia susţin că nu ar fi avut documente legale, Negulescu le-a declarat magistraţilor că nu-şi aminteşte nimic despre înregistrări, scrie stiripesurse.ro.

"Negulescu: Onea avea informaţii că la nivelul unui Parchet există o solicitare cu privire la infracţiunea de evaziune fiscală în privinţa firmei lui, CONI.

Magistrat ÎCCJ: L-aţi trimis la înaintare fără nimic? Dacă îl prindeaţi cu ceva şi dădeaţi ordonanţă?Nu aţi îndeplinit niciun act procedural!

Negulescu: Nu îmi aduc aminte când i-am sugerat domnului Manea să meargă să se întâlnească cu Onea. Acesta a fost de acord, nu îmi aduc aminte dacă a existat vreun act procedural.

Magistrat ÎCCJ: I-aţi dat tehnică aruncând-o după cireş? Sau cum?

Negulescu: Nu îmi aduc aminte dacă i-am dat personal tehnica sau avea dânsul una.

Magistrat ÎCCJ: Cum nu vă aduceţi aminte că sunt chestiuni asupra cărora ar trebui să vă aplecaţi mai atent. Totuşi, nu faci aşa, fără acte procedurale. Eu vă întreb în ce bază aţi făcut asta.

Negulescu: Nu-mi aduc aminte nici măcar câte file a avut dosarul", se arată în declaraţiile făcute de Negulescu în faţa magistraţilor.

Mircea Negulescu este cel care pe vremea activităţii la DNA Prahova a instrumentat mai multe dosare în care este cercetat Sebastian Ghiţă. El a fost suspendat din magistratură după ce în spaţiul public au apărut mai multe înregistrări compromiţătoare în care se prezintă modul în care procurorul lucra la dosare.