Poetul Nichita Stănescu a murit în urmă cu 33 de ani, pe 13 decembrie. Cel considerat cel mai mare poet român al secolului XX a murit la vârsta de 50 de ani.
Poetul a adoptat o fată, pe Mirela, chiar sora ultimei soţii a poetului, Dora, conform Libertatea.
Apartamentul, marele “acasă” de nici 50 de metri pătraţi, a rămas în proprietatea Dorei, ultima lui nevastă, care şi-a mutat viaţa, de vreun deceniu, spre Franţa, devenind între timp soţia sculptorului Florin Codre. Nu multă lume ştie însă că Nichita a înfiat- o, în ultimii ani ai vieţii, chiar pe Mirela, sora Dorei. Adică i-a devenit părinte, cu acte în regulă, propriei cumnate, după ce Dorei îi devenise soţ în iulie 1982, la fel, cu patalama de la Starea Civilă. Astăzi, ajunsă la 43 de ani, Mirela trăieşte în Bucureşti, fiind soţia scriitorului Lucian Vasilescu. De balconul îngust nu mai stă agăţată, ca altădată, pânza cu care Nichita îşi semnala existenţa în bloc şi pe care scria “Hic sunt leones”. “Aici sunt lei”, adică. Dar tot de la balcon poţi avea şansa de a vedea ceea ce a văzut Nichita însuşi. Zânele, adică… Ori măcar să le mai simţi parfumul.
Nichita Stănescu s-a născut la 31 martie 1933, în Ploieşti, fiind botezat cu prenumele bunicului dinspre mamă, de origine rusă, Nikita Cereaciukin. A avut trei soţii, prima oară însurându-se la doar 18 ani.
Poetul a mai primit şi numele bunicului dinspre tată, Hristea, la începuturile sale literare semnând chiar Hristea N. Stănescu. În 1952, în ultimul an de liceu, el s-a căsătorit cu Magdalena Petrescu. Cei doi aveau să fie şi colegi la Facultatea de Filologie, dar relaţia s-a destrămat după doar un an. În 6 iunie 1962 s-a recăsătorit cu Doina Ciurea, o altă colegă de facultate, de care avea să divorţeze oficial abia două decenii mai târziu. Asta în ciuda faptului că încă din 1964 a cunoscut- o pe una din marile lui iubiri, poeta Gabriela Melinescu – relaţie ce a durat până în 1970 – fără a se însura cu aceasta.
În 1978, o întâlneşte pe Todoriţa (Dora) Tărîţă, cu 23 de ani mai tânără decât el, care-i va inspira creaţia ultimilor ani. Patru ani mai târziu, în iulie 1982, cei doi se căsătoreau, la scurtă vreme poetul înfiind- o pe Mirela, sora mai mică a Dorei. În 13 decembrie 1983, Nichita trece la cele veşnice, cu organismul grav afectat de ciroză hepatică.