Sezolul estival devine sezonul țepelor în turism. 30 de turişti români care au cumpărat o vacanţă în Grecia prin agenţia de turism Mareea Travel au avut un şoc la destinație: agenţia nu plătise banii de cazare. Şi deşi au trecut cinci zile de atunci, cei de la Mareea nu doar că nu au plătit nimic, însă nici nu mai răspund la telefon, se plâng turiştii.
După mai bine de 12 ore de drum, treizeci de turişti români au ajuns în destinaţia mult visată. Staţiunea Paralia Katerini, din Grecia. Numai că aici s-au trezit că nu au unde să se cazeze, informează B1 TV. Agenţia din România nu virase banii în contul hotelului. Asta cu toate că unii dintre turişti plătiseră biletele încă de anul trecut.
Încă 30 de români au fost păcăliți de o agenție de turism
#DIRECT_ONE_4t51of#
”Păi asta e o bătaie de joc pentru firma Mareea! Nu e posibil așa ceva! Să plătești sejur cu câte 10 luni înainte, să le livrezi banii de pe o zi pe alta și să ajungi aici după 1.100 de kilometri și să stai în stradă.
Cei de aici de la vilă, ca să putem intra la cazare, că am stat toți cu bagajele în stradă, ne-au cerut o garanție până când cei de la Mareea îi vor livra banii, să îi vadă în cont”, a povestit o turistă.
Oamenii au sunat imediat la agenţie, care le-a promis că banii vor intra în conturile hotelului până luni.
Numai că zilele au trecut şi nici urmă de bani, iar cei de la Mareea Travel nici măcar nu mai răspund la telefon.
”Nu ne mai dă nimeni nicio explicație. La telefoane nu am reușit să mai vorbim că le sunt închise. Noi stăm așa, de pe o zi pe alta, toți ieșim în fața vilei și ne întrebăm: . O să așteptăm să ne zică să părăsim camerele”, s-a mai plâns turista.
Cei de la agenţia Mareea Travel nu au oferit încă niciun punct de vedere.
Cazul vine după o altă ţeapă de proporţii. În urmă cu câteva săptămâni, agenţia Genius Travel şi-a anunţat clienţii că nu mai pot pleca în concediu întrucât agenţia a intrat în insolvenţă. 147 de turişti au fost păcăliţi, iar paguba totală a ajuns la 136.000 de euro.