Vasile Bănescu dezvăluie că a fost sunat insistent de Pandele, după postările pe Facebook: „Nu am ce să vorbesc. Nu îl pot deranja pe Patriarh cvasipermanent”

Vasile Bănescu dezvăluie că a fost sunat insistent de Pandele, după postările pe Facebook: Nu am ce să vorbesc. Nu îl pot deranja pe Patriarh cvasipermanent
Foto: Inquam Photos / George Călin

Apar noi detalii despre schimbul de replici între  Florentin Pandele, soția acestuia, ministrul familiei, Gabriela Firea și purtătorul de cuvânt al BOR, Vasile Bănescu, în urma scandalului privind azilele groazei din Voluntari.

Vasile Bănescu, noi precizări despre schimbul de replici cu Florentin Pandele

Purtătorul de cuvânt al BOR, Vasile Bănescu, a dezvăluit pentru Digi24, că primarul Voluntariului l-a sunat de mai multe ori după ce a postat online un mesaj despre ororile din azilele groazei.

Vasile Bănescu nu a răspuns la telefon. Asta nu l-a făcut pe Florentin Pandele să se oprească aici. Primarul Voluntariului  a insistat cu mesaje și chiar fotografii:

„Am primit niște apeluri, chiar după ce am postat prima mea reacție pe Facebook, de la un număr necunoscut. Nu răspund în general la numere necunoscute, dar atunci nici n-am putut. Și am găsit ulterior un mesaj de la acest număr pe WhatsApp în care mi se spunea că e vorba de domnul Pandele, care a încercat să mă sune.  N-am vorbit la telefon. Eu nu l-am sunat înapoi, pentru că nu am ce să vorbesc și am trimis un mesaj în care am spus că textul meu vizează, din punct de vedere creștin, atrocități consumate concret în niște azile de bătrâni pe care le-am văzut la TV. Și am luat atitudine. Și am denunțat răul care se consumă prin intermediul unor persoane. Nu e treaba mea să identific aceste persoane.  Acesta a fost mesajul pe care l-am trimis. Și cred că mi s-a trimis o imagine cu un televizor pe care rula Digi24 și unde era titlul: BOR atacă dur, nu mai știu, dacă familia sau pe altcineva”.

Întrebat dacă a vorbit cu Patriarhul Daniel despre acest caz, Vasile Bănescu a precizat:

„Eu nu îl pot deranja pe Părintele Patriarh cvasipermanent. Eu nefiind purtătorul de cuvânt al unei entităti politice sau economice, ci a unei entități care e percepută ca instituție în primul rând morală în societate.  Nu i se poate aplica Părintelui Patriarh o tăcere, pentru că Părintele Patriarh nu este persoana, ca niciun alt Patriarh, care să iasă pe Facebook, în spațiul virtual, să scrie personal”.