Gradul de instabilitate atmosferică va fi mult diminuat, în weekend, iar de duminică se va intra într-un proces de încălzire ce va fi resimțit în partea de vest și de sud a țării, a declarat Alina Șerban, meteorolog de serviciu ANM, vineri, la Știrile B1 TV prezentate de Aneta Sângeorzan.
„În weekend, gradul de instabilitate atmosferică va fi mult diminuat. Averse slabe vor mai fi mâine, pe arii restrânse, în regiunile extracarpatice, iar duminică aproape că vor lipsi, în condițiile în care temperaturile au scăzut astăzi în toată țara. Nu am mai vorbit de caniculă, doar ceva disconfort termic în condițiile în care avem încă umezeală destul de ridicată în atmosferă prin partea de sud, de sud-est a țării, în Muntenia, în Dobrogea mai mult”, a spus Alina Șerban.
„Mâine, temperaturile se vor situa într-un regim normal pentru această perioadă, de la 22, 23, 24, la cel mult 30, 31 de grade, cu cele mai ridicate valori izolat în extremitatea de vest și de sud a teritoriului. Duminică vom intra din nou într-un proces de încălzire. Se va resimți tot în partea de vest și de sud, acolo unde vom înregistra mai multe valori de 30 de grade și ușor peste 30, 32, 33, iar săptămâna viitoare procesul de încălzire va continua astfel încât foarte probabil vom vorbi de caniculă în multe zone din țară pe la mijlocul săptămânii”, a adăugat ea.
„Ploile – puține, spuneam, la începutul săptămânii – vor reveni după jumătatea săptămânii care urmează cam în toate regiunile, din nou, fenomene specifice instabilității atmosferice”, a precizat meteorologul.
„În Capitală, astăzi mai răcoare decât ieri, a și plouat, probabil că vor mai fi ceva reprize de ploaie slabă peste noapte, dar de mâine vremea se ameliorează după acest aspect, temperaturi apropiate de un normal, 30, 31, 32, dar se încălzește și în Capitală săptămâna viitoare”, a mai spus Alina Șerban.