Europarlamentarul Cătălin Ivan, exclus recent din PSD, a declarat, joi, că își va câștiga în instanță dreptul de a fi membru al partidului și de a conduce organizația PSD a Sectorului 1, informează Agerpres.
“Situația mea nu se schimbă absolut deloc, în afară de faptul că sunt un caz unic în istoria partidului și a politicii din România — să fiu exclus de patru ori într-un interval de câteva luni de zile pe singurul motiv că mi-am anunțat candidatura la viitorul Congres, oricând ar fi el, pentru funcția de președinte al partidului. (…) Eu îmi voi câștiga dreptul de a fi membru PSD și de a conduce Organizația PSD Sector 1 în instanță, pentru că deciziile luate de Victor Ponta au fost decizii abuzive, în afara Statutului și atunci, în instanță, bineînțeles că mi se va da dreptate și îmi voi recâștiga acest drept. Eu nu plec din PSD, cel care va pleca din partid și va pleca într-un mod rușinos este chiar Victor Ponta”, a declarat Ivan.
Cătălin Ivan susține că premierul Victor Ponta a “dizolvat o organizație întreagă” pentru a face posibilă exlcuderea sa din PSD.
„Victor Ponta, ca să mă elimine pe mine, a sacrificat încă 160 de oameni, membri de partid, care nu aveau absolut nicio vină. (…) Victor Ponta nu poate să conducă partidul altfel decât cum prevede Statutul. Deci sunt niște reguli foarte clare, pe care nu are voie să le încalce, nici el și nici altcineva, dacă trăim în democrație. Dacă nu trăim în democrație și e dictatură, așa cum și-ar dori el, da, atunci sunt cu totul și cu totul altele regulile”, a mai spus eurodeputatul.
Cătălin Ivan a fost exlus miercuri din PSD, potrivit deciziei organizației acestui partid sector 1 București. Motivul care stă la baza acestei hotărâri este acela că politicianul ”a continuat acţiunile negative la adresa PSD”. (Detalii AICI)