Senatorul PSD Lucian Romașcanu a precizat marți într-o intervenție pentru B1 TV că este posibilă comasarea alegrilor locale cu europarlamentare, având în vedere că nu este necesară modificarea legilor electorale:
„Nu intrăm pe fondul legilor electorale, este doar o devansare de termen pentru alegerile locale. Cuplarea alegerilor nu se face doar în România, se face și Germania, și în Italia, și în Irlanda, sunt niște țări pe care le-au mai citat și colegii mei care au comunicat pe temă. Deci nu se intră pe fondul legisației electorale, ci o este o devansare de termen, aducerea alegerilor atunci când au fost până acum cu excepția anului pandemiei. Marcel Ciolacu a spus foarte clar, ieșim din această negociere cu un calendar foarte clar pentru tot anul. Nu putem ieși în fața românilor doar cu o negociere de comasare care să arate o neseriozitate a celor care decid. Dacă se întâmplă săptămâna asta, pe un calendar pe care eu l-am văzut cu modificări, cu tot ce este nevoie, cu acte normative de emis, este timp să se facă această modificare. Rămâne de văzut dacă putem agrea un calendar complet pentru 2024”.
Lucian Romașcanu a mai spus că este posibil scenariul unor candidaturi comune PSD-PNL la alegerile locale în orașele cu primari USR:
„Noi suntem într-o coaliție care a funcționat foarte bine la nivel guvernamental, nu întotdeauna bine la nivel local și cred că și colegii de la PNL, deși destul de târziu, și-au dat seama că au susținut un primar fundamental nonperfomant la București. Dânșii au avut protocal cu USR până mai acum, Capitală care a ajuns cu PIB-ul la nivelul anului 2000. În contextul în care suntem într-o coaliție, ne dorim și pare cam singura variantă de stabilitate pentru România să guvernăm și după aceste alegeri din acest an. E firesc să ne uităm către zonele non-performante de administrație locală deținute de USR și să luăm decizii de parteneriat pe aceste alegeri. O să vedem ce înseamnă candidat comun”.
Întrebat despre susținerea de către PSD a unui alt candidat la Primăria Capitalei în afară de Gabriela Firea, Lucian Romașcanu a precizat:
„Cu certitudine nu la nivelul PSD. Domnul Ponta e liber să facă ce vrea, dar în ceea ce o privește pe Gabriel Firea este un primar extrem de performant. I-a lăsat lui Nicușor miliarde de euro din fonduri europene la care el taie panglici acuma. Singur lucru este decizia din Consiliul Politic Național de a avea nominalizări pe toate marile municipii, urmând ca apoi să se facă anunțul public. Este normal să ieșim cu toată garnitura în același timp”.