Nicușor Dan, primarul general al Capitalei și candidat la prezidențiale, a reacționat joi, pentru B1 TV, după ce cu o seară înainte, la dezbaterea organizată de Antena 3, Elena Lasconi l-a pus să jure pe Biblie că n-a mințit niciodată în privința ei.
„Cred că credința e ceva foarte, foarte serios și Biblia e un obiect de credință, nu poți să-l folosești ca să vezi dacă cineva dat sau n-a dat un telefon și în practica creștină e chiar scris negru pe alb chestiune asta, inclusiv în Noul Testament Iisus spune explicit lucrul ăsta: voi vă țineți cuvântul, dar nu vă referiți în viața voastră, în micile voastre conflicte terestre, la Numele Domnului”, a declarat Nicușor Dan, în cadrul emisiunii „Bună, România!”, moderată de Radu Buzăianu și Răzvan Zamfir pe B1 TV.
Acesta a punctat apoi că e „o profanare” să-L invoci pe Dumnezeu și să folosești Biblia în astfel de situații cotidiene.
La dezbaterea dintre candidați de miercuri, Elena Lasconi i-a reproșat lui Nicușor Dan, printre altele, că a mințit atunci când a spus că a anunțat-o cu privire la intenția sa de a candida la prezidențiale: „Ai spus că m-ai sunat pe 8 decembrie, am dovada că nu m-ai sunat, nu ne-ai anunțat”.
Elena Lasconi i s-a adresat apoi astfel lui Nicușor Dan: „Juri pe Biblie că nu ai mințit niciodată în ceea ce mă privește?”. Asta, în timp ce a întins Biblia în fața lui.
„Sunt creștin ortodox practicant și nu profanez”, i-a răspuns Dan.