Un cutremur puternic s-a produs miercuri seară, în jurul orei 20.15, în România. Gheorghe Mărmureanu a declarat, pentru B1 TV, că acesta a avut o magnitudine de 4,7 pe scara Richter. Este cel mai mare seism produs anul acesta în România. (Detalii AICI)
Cu doar câteva zile în urmă, Gheorghe Mărmureanu, directorul onorific al Institutului Național de Fizica Pământului, a vorbit despre momentul în care România ar putea fi lovită de unmare cutremur. (Detalii AICI)
Până acum, cel mai puternic seism din 2018, cu magnitudinea de 4,6 pe Richter, era cel produs în data de 14 martie în judeţul Vrancea, la o adâncime de 139 kilometri.
În 2017, cel mai mare cutremur de pe teritoriul ţării a fost înregistrat pe 8 februarie, în judeţul Buzău, la ora 17:08, şi a avut o magnitudine de 5 pe Richter, seismul fiind resimţit şi la Bucureşti.