Ordonanţa de Urgenţă 114/2018 privind taxa pe lăcomie este inaplicabilă, iar „lipsa banilor” este motivul pentru care se întârzie adoptarea bugetului pe 2019, a declarat, miercuri, fostul premier Mihai Tudose, relatează stiripesurse.ro, care citează agerpres.ro.
„Eu cred că ar fi trebuit să o discute înainte, aşa cum este acum este inaplicabilă”, a declarat Mihai Tudose, la Palatul Parlamentului, întrebat dacă ordonanţa trebuie modificată.
El a adăugat că şi coaliţia de guvernământ spune că trebuie modificat actul normativ.
„O recunoaşte toată lumea, o recunoaşte chiar coaliţia de guvernământ pentru că spune: o să o mai discutăm. Păi, nu era foarte bună acum o lună şi ceva, nu era superbă, nu salva ţara? (…) Ordonanţa produce efecte deocamdată proaste. În primul rând, a fost construită acea himeră de buget – pe care o vedem şi nu e – pe această taxă, care nu se aplică, care nu produce efecte, taxa fiind proastă. Înţeleg că s-a făcut acum un comitet la nivelul Băncii Naţionale să analizeze, să vedem dacă e bună, dacă îi trebuie şi ei vitamina D sau alte vitamine”, a adăugat Mihai Tudose.
Fostul premier, recent plecat din PSD la formaţiunea Pro România, condusă de Victor Ponta, a indicat „lipsa banilor” ca motiv pentru care se întârzie adoptarea bugetului pe 2019.
„Nu sunt bani. Este o himeră şi, atunci, orice lună care trece funcţionează pe bugetul de anul trecut, adică mult mai scăzut decât este necesar şi salvează cheltuielile de anul acesta. Uitaţi-vă la mult invocatele creşteri şi investiţii că sunt himere, sunt credite de angajament şi, dacă mergi pe credite de angajament şi vine bugetul în aprilie, până încep procedurile vine toamna şi nu mai poţi să investeşti nimic şi o să spună: uite nu ai cheltuit”, a explicat fostul premier.
El a menţionat că, în mandatul său de prim-ministru, bugetul a fost făcut în 2017.
„Bugetul s-a discutat la Guvern, nu la partid, nu la Camera Deputaţilor, pentru că e atributul Guvernului. Atunci ţara avea premier, acum nu ştiu pe unde e”, a adăugat Tudose.
Legea bugetului de stat pe anul 2018 (Legea nr. 2/2018) a intrat în vigoare pe data de 06 ianuarie 2018, cu aproximativ o lună înainte de remanierea Guvernlui Tudose.