Kovesi a contestat la Înalta Curte controlul judiciar impus de procuroarea Adina Florea

Fosta șefă DNA, Laura Codruța Kovesi, a contestat la Curtea Supremă măsura preventivă a controlului judiciar, luată într-un dosar pe rolul secţiei specială de anchetare a magistraţilor.

„Cauza se afla in procedura de camera preliminara. Primul termen de judecata urmeaza a fi alocat ulterior”, se arata pe portalul Inaltei Curti, potrivit Ziare.com

Fosta şefă aDNA, Laura Codruţa Kovesi, s-a prezentat vineri la secţia 18 de Poliţie unde a dat unde a trebuit să semneze în cadrul procedurii care se aplică pentru că are impus control judiciar într-un dosar pe rolul secţia specială de anchetare a magistraţilor.

Acesta a acuzat că este supusă unei campanii de hărţuire şi manipuilare prin toate aceste acţiuni şi prin acestea se încearcă oprirea candidaturii pentru funcţia de procuror-şef european.

”Îmi este foarte clar că tot ce s-a întâmplat în ultimele luni are legătură cu candidatura mea. Se încearcă prin orice mijloace să fiu oprită din a ocupa funcția de procuror-șef al Parchetului European.

Sunt parte a unei campanii de hărțuire, de intimidare. Sunt un exemplu pentru toți ceilalți colegi magistrați care doresc să își facă treaba.”, a spus Kovesi.

Aceasta a mai subliniat că nicio instanţă nu a dat o hotărâre definitivă privind existenţa unui abuz în interiorulDNA.

Laura Codruţa Kovesi a fost pusă, joi, sub control judiciar. La plecarea de la secţia specială, fosta şefăDNAa arătat că procurorul i-a interzis să facă declaraţii publice despre dosar sau audierile la care a luat parte.

Kovesi este vizată în două dosare aflate pe rolul Secţiei Speciale: cel privind aducerea în ţară a lui Nicolae Popa din Indonezia şi cel privind acuzaţia de „represiune nedreaptă” în dosarele de laDNAPrahova.

Ultima oră
21:57 - Dungaciu a anunțat condițiile în care AUR va intra la guvernare: „Noi nu vrem să guvernăm cu PSD-ul”
21:28 - Tatulici, despre perspectiva de a se reface coaliția: Am uitat că PSD a făcut o groază de porcării? Acum e brusc rezonabil? / Ce spune despre Călin Georgescu (VIDEO)
20:53 - Mihai Tatulici, despre criza politică: Urmează săptămâna chioară. În mod natural, nu se va întâmpla nimic, poate doar o trădare (VIDEO)
20:24 - Valentina Pelinel și Cristi Borcea își țin copiii în lux cu măsură: „Milan a fost dus de mic, de tatăl lui, la pescuit. Îi duc și cu mijloace de transport în comun”
19:48 - Sondaj CURS: Călin Georgescu e în topul încrederii, AUR ar lua cele mai multe voturi la parlamentare / Ce încredere au românii în instituțiile statului și cum văd anticipatele
19:19 - Primarul din Tulcea se plânge că alertele de drone alungă turiștii din Delta Dunării / Ce s-a schimbat în bine
18:49 - Eurovision 2026 | Teleradio Moldova, reacție în scandal: „Juriul care a acordat punctajul nu reprezintă poziţia instituţiei” / Cum răspunde o jurată acuzației de „românofobie”
18:18 - Alexandra Căpitănescu, discurs la întoarcerea acasă: „Sper ca România să își susțină și mai mult artiștii, să înțeleagă că nu toți sunt la fel și că fiecare om e diferit. Să dăm voie artiștilor să experimenteze, să fie ei!” (VIDEO, GALERIE FOTO)
17:40 - Irineu Dărău: E mai multă liniște în Guvern după plecarea PSD-iștilor. Aveau un discurs dublu / Cred că USR și PNL trebuie să aibă o strategie coordonată
17:09 - O fată de 15 ani a murit după ce a căzut de pe terasa unui bloc din București. Cum s-a produs tragedia