Șeful CJ Brăila, Bunea Stancu, adus la DNA Galați pentru a fi audiat în dosarul în care este acuzat de corupție

Șeful CJ Brăila, Bunea Stancu, adus la DNA Galați pentru a fi audiat în dosarul în care este acuzat de corupție
Foto: infobraila.ro

Președintele Consiliului Județean Brăila, Gheorghe Bunea Stancu, a fost adus, joi seară, la sediul DNA Galați, pentru a fi audiat în dosarul în care este cercetat pentru abuz în serviciu şi conflict de interese.

La câteva minute după intrarea șefului CJ Brăila în sediul DNA, a sosit și Ion Popa, decanul Baroului Galați, care a afirmat că a fost chemat de Bunea Stancu, informează Mediafax.

În cursul zilei de joi, la DNA Galați au mai fost aduși vicepreședintele CJ Brăila Florin Mija și șeful Biroului de achiziții al instituției, Nicolae Ghiocel Moisiu.

Perchezițiile de la sediul CJ Brăila, unde au fost prezenți și Gheorghe Bunea Stancu și Florin Mija, s-au încheiat joi seară, după aproximativ nouă ore.

Anchetatorii au ridicat mai mulți saci cu documente de la sediul CJ Brăila, pe care i-au dus la DNA Galați.

Procurorii anticorupție au făcut, joi, patru percheziții în județul Brăila, fiind vizate sediul Consiliului Judeţean şi locuinţa şefului instituţiei, Gheorghe Bunea Stancu, și cel mai probabil și casa vicepreședintelui Florin Mija, într-un dosar privind licitații pentru contracte pe bani publici.

Dosarul vizează încheierea, derularea, executarea şi finalizarea unor proceduri de achiziţie publică derulate în perioada 2009 – 2011 de către CJ Brăila, în calitate de autoritate contractantă.

Prejudiciul total în acest dosar este estimat la aproape trei milioane de lei, în urma încheierii a cinci contracte, prin încălcarea atribuţiilor de serviciu şi îndeplinirea defectuoasă a acestora, de către preşedintele CJ Brăila, ca ordonator principal de credite, şi funcţionarii din subordinea sa.