Topul țărilor și organizațiilor cu cele mai mari rezerve de aur din lume. FMI pe locul trei cu 2.841 de tone

Topul țărilor și organizațiilor cu cele mai mari rezerve de aur din lume. FMI pe locul trei cu 2.841 de tone
Foto: cnbc.com

Într-o lume afectată de spectrul crizei financiare, cu investitori îngroziți provocând fluctuații imprevizibile ale monedelor naționale și a ratingului tărilor până nu demult considerate intangibile, rezervele de aur ale statelor și organizațiilor devine din ce în ce mai important pentru o evaluare realistă a stabilității economice.

Potrivit unei statistici Fondului Monetar Internațional, România se situează pe locul 31 al unui top al rezervelor de aur mondiale cu 103,7 tone. Deși în fața unor economii mai solide din Europa, cum ar fi Polonia sau Danemarca, rezerva BNR este depășită de cele ale Turciei (116,1 tone) și Greciei  (111,5 tone), statistica se bazează pe datele colectate până în aprilie 2011.

Pe primele trei locuri în clasamentul deținătorilor de rezerve de aur se află Statele Unite cu 8.133,5 tone de aur, Germania cu 3.401 tone de aur și Fondul Monetar Internațional (FMI) cu 2.841 de tone de aur.

Clasarea în primele trei locuri a FMI explică modul în care organizația poate susține operațiuni de salvare a economiilor statelor și își permite să stabilizeze economia globală. În septembrie 2009, în plină criză a zonei euro, Consiliul Director al FMI aprobând vânzarea unei cantități de 403,3 tone de aur, reprezentând la acel moment aproximativ a opta parte din rezerva totală a organizației.

Și Banca Centrală Europeană are rezerve importante de aur cu cele 502,1 tone situânduse pe locul 12, după India (557,7 tone) și înaintea Taiwanului (423,6 tone).

Uluitor Italia și Portugalia două dintre tările cele mai afectate de criza datoriilor suverane din zona euro au rezerve de aur care le clasează pe locul 4, respectiv locul 14.

În cazul Portugaliei nu este clar de ce cu o rezervă de aur de 382,5 tone de aur a mai apelat la sprijinul FMI și UE, iar în cazul Italiei este cu atât mai greu de înțeles de ce investitorii au rezerve atât de mari în privința unui stat care are un depozit de 2.451 de tone de aur.

Preţul aurului conform datelor BNR a crescut de la 145 de lei pe gram (34,5 euro) la începutul anului la 164 de lei (39 de euro) pe gram la 29 decembrie 2011, adică cu 13%.

Iată topul complet al rezervelor de aur (în tone)