Direcția de Sănătate Publică (DSP) Gorj s-a autosesizat și face verificări în cazul unui bărbat de 47 de ani din Târgu Jiu, județul Gorj, care a decedat la o zi după vaccinarea anti-COVID-19.
Potrivit datelor transmise Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV), pe 28 februarie, bărbatula primit prima doză din vaccinul Oxford/AstraZeneca la un centru de vaccinare din Bumbești-Jiu.
„În urma triajului medical, efectuat potrivit protocoalelor, nu au fost indicate probleme cronice de sănătate. După administrarea dozei de vaccin, conform procedurii, bărbatul a rămas în spațiul de supraveghere postvaccinală timp de 15 minute, fără a prezenta modificări ale stării de sănătate, ulterior părăsind centrul de vaccinare”, explică CNCAV.
Pe 1 martie, dimineața, bărbatului i s-a făcut rău la serviciu și a suferit un stop cardio-respirator. La fața locului a intervenit un echipaj de prim-ajutor de la Ambulanță.
„Persoanei i s-au aplicat manevrele de resuscitare atât în ambulanță, cât și în unitatea de primiri urgențe a Spitalului Județean de Urgență (SJU) Târgu Jiu, iar în seara aceleași zile, în jurul orei 21.00, s-a declarat decesul pacientului. Investigațiile medicale efectuate în cadrul Secției Anestezie – Terapie Intensivă din SJU Târgu Jiu au evidențiat modificări caracteristice unui infarct miocardic acut întins”, se mai arată în informarea CNCAV.