Un pescador turcesc s-a scufundat în Portul Constanţa

O navă de tip pescador, înmatriculată în Turcia, s-a scufundat sâmbătă în zona de nordul a portului Constanţa, susţin surse interne din port pentru Agerpres. Cauzele nu sunt în prezent cunoscute.

Aceasta este într-un stadiu avansat de uzură şi nu avea pază la bord, astfel încât nu sunt înregistrate victime.

Potrivit surselor citate, pescadorul turcesc era acostat de mai multe luni de zile în dana dublă, fiind legat de o barjă împreună cu alte câteva nave ce se află sub autoritatea statului român după ce au fost interceptate de Garda de Coasta în apele teritoriale naţionale transportând migranti clandestini la bord.

Autorităţile au instalat un baraj plutitor pentru a evita contaminarea apei din bazinul portuar cu hidrocarburi din rezervoarele ambarcaţiunii scufundate.