Prim-ministrul slovac este gata să voteze împotriva asistenței UE suplimentare pentru Kiev – o decizie care necesită unanimitate. Robert Fico se întâlnește astăzi, 21 ianuarie, la Bratislava, cu omologul său maghiar, Viktor Orbán, pentru a discuta despre protecția conductei de gaze naturale TurkStream, care a fost ținta unei recente tentative de atac.
Rusia a declarat săptămâna trecută că atacul asupra TurkStream urmărește „închiderea furnizării de gaze către țările europene” și a acuzat Ucraina că se folosește de „terorismul energetic” împotriva UE, potrivit EuropeanConservative.
TurkStream – care trece pe sub Marea Neagră spre Turcia, apoi prin Bulgaria până în Serbia, Ungaria, Slovacia și Austria – este ultima conductă de gaz operațională care leagă Rusia de UE. Deteriorarea acesteia ar provoca o criză energetică gravă în Europa Centrală.
Ucraina a refuzat să reînnoiască un acord de tranzit cu Gazprom rusesc pentru a exporta gaze prin conducta Brotherhood, care trece prin Ucraina. Contractul a expirat la sfârșitul anului trecut, iar Fico, a cărui țară este profund afectată de decizie, a declarat că guvernul său va discuta măsuri puternice de represalii împotriva Ucrainei.
Într-un videoclip distribuit sâmbătă pe contul său de Facebook, prim-ministrul de stânga a spus că nu numai că Slovacia și UE se confruntă cu prețuri mai mari la energie din cauza deciziei Kievului, dar președintele ucrainean Volodimir Zelenski obligă Europa să cumpere gaz lichefiat mai scump din S.U.A..
Punctul culminant al tuturor acestor lucruri este atacul militar ucrainean asupra părții de sud a gazoductului TurkStream — conducta care transportă gazul rusesc în Turcia și apoi mai departe în sud-estul și sudul Europei.
Fico spune că Zelenski vrea pur și simplu să oprească orice flux de gaz de la est la vest, astfel încât gazul să poată curge de la vest la est, în special din Statele Unite în Europa.
Fico a spus că este convins că Zelensky „ne obligă să ne comportăm cu el la fel cum se comportă el cu noi și o vom face”. El a subliniat că se va opune continuării asistenței financiare europene acordate Ucrainei, decizie care necesită unanimitate în Consiliul European.
Fico și aliatul său, Viktor Orbán au pledat amândoi pentru discuții de pace pentru a pune capăt războiului din Ucraina și au refuzat să trimită ajutor militar în Ucraina. Ei au criticat, de asemenea, sancțiunile UE împotriva Rusiei și ambii au avut întâlniri cu președintele rus Vladimir Putin de la începutul războiului – o mișcare criticată de liberalii vest-europeni.
Opoziția liberală-centristă a lui Fico a inițiat un vot de neîncredere împotriva guvernului săptămâna trecută, acuzându-l pe Fico că orientează Slovacia spre Moscova. Votul are loc marți, 21 ianuarie.
Prim-ministrul a acuzat opoziția că dorește să orchestreze o lovitură de stat, susținând că liderul opoziției Michal Šimečka și-a luat angajamente în timpul vizitei sale recente la Kiev, inclusiv promisiuni de aderare la NATO pentru Ucraina și participarea soldaților slovaci la războiul ruso-ucrainean. Fico a subliniat că guvernul său „nu va sprijini niciodată aderarea Ucrainei la NATO, pentru că ar duce doar la al treilea război mondial”.
Fico a avertizat, de asemenea, împotriva eforturilor unor lideri europeni de a transforma UE într-un „superstat european”, o mișcare care ar limita semnificativ suveranitatea statelor naționale. Și în această poziție, Fico găsește un teren comun cu Orbán.