Cum se reflectă criza politică în economie. Boloș: Băncile nu mai împrumută Guvernul. E o perioadă destul de incertă

Cum se reflectă criza politică în economie. Boloș: Băncile nu mai împrumută Guvernul. E o perioadă destul de incertă
Marcel Boloș, ministrul de Finanțe. Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Marcel Boloş, ministrul Finanțelor susținut de PNL, a declarat că unul dintre efectele crizei politice asupra economiei este că băncile nu mai vor să împrumute Guvernul pentru acoperirea deficitelor temporare.

Boloș: Sper ca această criză politică să se termine cât mai curând

„Prima reacţie este cea a băncilor, care nu mai ofertează acum disponibilităţi băneşti, nu mai oferă pentru ceea ce înseamnă deficitele temporare de Trezorerie pe care le avem şi, sigur, e o perioadă destul de incertă până la numirea noului guvern, ca să se stabilească şi să definitiveze politicile bugetare ale României şi sperăm ca această criză să înceteze cât de curând”, a declarat Marcel Boloș, potrivit Digi24.

El a repetat apoi că „pe problema aceasta a titlurilor de stat şi a împrumuturilor pe care le facem întâmpinăm dificultăţi”.

Boloș, despre Bursă și cursul leu-euro

Ministrul Finanțelor a mai precizat că și Bursa „reacționează la fel”, iar astfel de reacții „sunt mai mult decât aşteptate pentru că trebuia să avem guvernul stabil şi apoi tot ceea înseamnă bugetul aprobat şi tot ce avem ca proceduri bugetare”.

Totodată, întrebat despre cursul leu-euro, Marcel Boloș a răspuns: „În momentul de faţă am scos o cantitate destul de însemnată de monedă, şase miliarde de euro am scos din buffer, dar e o perioadă cum spuneam pe care trebuie să o trecem cu bine”.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
00:24 - Sebastian Burduja, despre explozia prețurilor la energie: În România s-au închis capacităţi de peste 7.000 de megawaţi, cât 10 reactoare de la Cernavodă
00:08 - Adrian Vochin, „Doctorul”, a comentat controversa de la Rapid, unde fiul lui Dan Șucu a fost luat în cantonament cu echipa mare: „Ar trebui să vă simțiți mândru, domnule Ștucan!” (VIDEO)
23:53 - Arest preventiv pentru agresorii cuplului bătut după ce a refuzat să dea bani cerșetorilor din parcarea unui supermarket
23:51 - România, pe primul loc în Europa de Sud-Est în topul comenzilor de meniuri sănătoase. Ce mănâncă românii
23:38 - Reacția actorului Brad Pitt după ce o franțuzoaică i-a dat peste 800.000 de euro unui escroc care pretindea că este celebrul actor.
23:28 - Conflict deschis între publicul de la Australian Open și o jucătoare din top 20 mondial. Le-a trimis „bezele”, le-a arătat zona dorsală și i-a ironizat: „Ei îmi plătesc facturile” (FOTO)
23:02 - Eugen Stan a fost găsit mort în celulă! Fostul polițist primise 20 de ani de închisoare după ce i-a abuzat pe doi minori într-un lift din Capitală
22:48 - Avertisment dur din partea șefului CCIR: Capacitatea mediului de afaceri de a plăti taxe suplimentare s-a epuizat, iar eliminarea facilităților din IT și Construcții doar înrăutățește situația
22:34 - Călin Georgescu: Cu 30 de milioane de români, vom fi motorul Europei. O să vină neamțul în România și o să ceară să lucreze
22:29 - Un bărbat este acuzat că a comandat asasinarea fostei soții. Ce sumă ar fi plătit acesta