Proiectul de lege privind votul prin corespondență intră miercuri la vot în plenul Camerei Deputaților. În acest context, președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat că toți social-democrații vor fi prezenți la votul din plen.
”Asta le-am cerut tuturor pentru că votul prin corespondență este o lege extrem de importantă și ne-am grăbit să o finalizăm astăzi și cred că toți colegii mei vor fi aici”, a spus Dragnea.
Întrebat dacă este mulțumit de actuala formă a legii votului prin corespondență, Dragnea a răspuns afirmativ, precizând totuși că aceasta nu rezolvă toate problemele.
”Da, nu știu dacă rezolvă toate problemele. S-ar putea să rămână probleme legate se siguranța votului, de secretul votului. Dar obiectivul principal a fost atins, cetățenii români din străinătate să aibă cel puțin aceleași condiții de vot ca cei din țară”, a declarat liderul PSD.
Liviu Dragnea a mai precizat că vor fi elaborate prevederi și cu privire la aplicarea votului prin corespondență la alegerile prezidențiale.
”Vor fi stabilite prevederi și pentru alegerile prezidențiale pentru a se exercita votul prin corespondență, dar neavând alegeri mâine pentru președinte, e nevoie de o perioadă mai lungă pentru a găsi cele mai bune forme de procedură. Sub nicio formă nu este adevărat zvonul că nu se va vota prin corespondență și la alegerile prezidențiale. Nu știu dacă în sesiunea asta sau în sesiunea următoare, va fi elaborat și abordat și acest proiect de lege. Vor fi modificări aduse pentru a se putea exercita votul prin corespondență și pentru alegerile prezidențiale. A fost un lucru convenit cu toată lumea, pentru că este o procedură diferită, pentru că la prezidențiale sunt două tururi de scrutin. Din acest motiv, graba a fost pentru alegerile parlamentare”, a explicat Dragnea.
#DIRECT_ONE_s0ovt#