Prețuri umflate la RA-APPS: Vindea Cancelariei premierului o sticlă de suc de 0.33 ml cu 9 lei. Mihai Jurca: „Fostul șef al Cancelariei a semnat contractele”

Prețuri umflate la RA-APPS: Vindea Cancelariei premierului o sticlă de suc de 0.33 ml cu 9 lei. Mihai Jurca: Fostul șef al Cancelariei a semnat contractele
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Șeful Cancelariei premierului, Mihai Jurca, a anunțat o serie de măsuri care au ca scop reducerea cheltuielilor administrative din instituție. Acestea vizează, printre altele, cheltuielile de protocol și transport ale demnitarilor.

Departamentul de Protocol al premierului plătea 9 lei pentru o sticlă de suc de 0,33 de mililitri, potrivit șefulului Cancelariei premierului.

„Firma este RAAPPS, care are o subsidiară care se ocupă de această activitate. Vă pot spune cum se pot reduce costurile, ele pot fi mai mici. Nu vă pot spune cum s-a ajuns aici. Fostul șef al Cancelariei a semnat contractele”, a spus Mihai Jurca, potrivit Hotnews.

Potrivit Știripesurse, Ilie Bolojan va trimite Corpul de control să verifice.

„Astfel de situații sunt pe fiecare tip de produs”

“Era o obișnuință ca după fiecare ședință de guvern să fie organizată o masă. Vom interzice posibilitatea ca acest bufet să aibă loc și posibilitatea ca demnitarii să poată organiza astfel de bufete.

O sticlă de 0,33 de suc carbogazos costă 8,50 lei sau 9 lei, iar în hipermarketuri, același produs costă 4 lei. Astfel de situații sunt pe fiecare tip de produs. Am cerut o situație să văd care e lista de prețuri pe care o avem, voi avea discuție.

Contractele pe care le avem vor expira la finalul lunii august. Cu siguranță le vom renegocia.“, a mai precizat Jurca.